Huawei P40 Pro wprowadza fotografię mobilną w nowy wymiar. Fotosmartfon konkuruje z aparatami kompaktowymi, a na samym starcie wygrywa rozmiarem i wagą. Elementy te docenią szczególnie aktywne osoby dbające o jak najmniejszą objętość swojego bagażu oraz swobodę w przemieszczaniu się.
Media

Wolność - to pierwsze wrażenie, które uzmysławia sobie użytkownik po kilku godzinach spędzonych z flagowcem od Huawei. Dlaczego? Świadomość wolności daje fakt, że w twojej kieszeni mieści się tak naprawdę potężne urządzenie, dzięki któremu nie przegapisz już nigdy żadnego istotnego kadru. Nie jest to stwierdzenie na wyrost, ponieważ P40 Pro wyposażony został aż w trzy obiektywy, które pokrywają ogromne spektrum ogniskowych.

Ultraszeroki kąt

Pierwszy z nich to szerokokątny obiektyw, potrafiący wygenerować obrazek w proporcjach boków 3:2 aż w 40 MP (duża matryca 1/1,54 cala). Za jego pomocą złapiesz także imponujące filmowe kadry w rozdzielczości 4K nawet przy bardzo słabym oświetleniu.

Szerokokątny obiektyw ze światłem f/1.8, którym dysponuje P40 Pro będzie niezastąpiony w większości sytuacji, z którymi mamy do czynienia podczas fotografowania krajobrazów. Mając przy sobie P40 będziesz pewny, że twój wymarzony zachód słońca zostanie perfekcyjnie umieszczony w kadrze. A jeśli jednak okaże się za mały, zawsze możesz skorzystać z banalnie prostego w obsłudze trybu panorama.

5x zoom optyczny

Tym co wyróżnia Huawei P40 Pro na tle konkurencji jest peryskopowy teleobiektyw, dający pięciokrotne zbliżenie, odpowiadające ogniskowej 135 mm. Trzeba przyznać, że efekty fotografowania na dużym zbliżeniu są imponujące. Optyczny zoom powoduje, że jakość obrazu nie ulega pogorszeniu, a przy włączonym trybie IA (sztuczna inteligencja w fotografii), automatycznie uruchamia się cyfrowa stabilizacja, gwarantująca, że twoje zdjęcie nie będzie poruszone. Miłośnicy przyrody, którzy będą chcieli przyjrzeć się z bliska dzikiemu życiu, mogą skorzystać z kolei z aż 50-krotnego zoomu hybrydowego. Jakość zdjęć przy maksymalnym zbliżeniu jest podobna do znanej nam z aparatów kompaktowych.

Media

Wybitny standard

Trzecia optyczna moc, którą dysponuje Huawei P40 Pro to 50-megapikselowy aparat główny z sensorem CMOS Ultra Vision o rekordowym rozmiarze 1/1,28”, f/1.9, OIS. Poza funkcją chwytania standardowych kadrów o wybitnej jakości, optyka ta świetnie sprawdza się przy tworzeniu fotografii, w której zależy nam na uwydatnieniu pierwszego planu i rozmyciu tła. Sam obiektyw radzi sobie z takim eksperymentowaniem doskonale. Gdy jednak chcemy uzyskać efekty zbliżone do tych, które wychodzą spod migawki najdroższych lustrzanek, możemy skorzystać ze specjalnego trybu PRZYSŁONA. Ustawiając jej wartość (także po zrobieniu zdjęcia) możesz zdecydować o tym, jakiego rodzaju rozmycie tła chcesz uzyskać. Można mieć pewność, że efektami tej funkcji zaskoczeni będą nawet użytkownicy profesjonalnych aparatów z drogimi i jasnymi obiektywami.

Przemieszczaj się i eksperymentuj

Możesz mieć pewność, że z wyposażonym w fotosmartfon Huawei P40 Pro przywieziesz fantastyczne kadry zarówno z małych, jak i wielkich podróży. Amatorzy fotografii, który lubią korzystać z automatycznych trybów zachwyceni będą wspomnianą już wcześniej funkcją IA. Sztuczna inteligencja, dzięki zaawansowanym procesorom automatycznie nauczy się rozpoznawać scenerię (np. góry, niebieskie niebo, roślinność, jedzenie) i sama dobierze subtelne efekty, które uczynią twoje zdjęcie jeszcze bardziej wyjątkowym. Tryb automatyczny świetnie sprawdza się na przykład w fotografowaniu pod słońce, co często ma miejsce podczas prób uchwycenia krajobrazu podczas zachodzącego słońca. Technologia zawarta w P40 Pro pomoże zrobić ci błyszczące, równomiernie doświetlone zdjęcie.

Fotograficzni puryści mogą oczywiście zrezygnować z technologicznego wsparcia i skorzystać z trybu PRO. Przy takim układzie manualnie ustawić można ISO, ekspozycję, rodzaj pomiaru świata, czas migawki, autofocus czy balans bieli. Nie sposób nie wspomnieć także o możliwości uruchomienia trybu RAW. Dzięki tej funkcji, jeszcze bardziej będziesz mógł się wykazać swoimi umiejętnościami na etapie obróbki zdjęć. Jak widać, wszystkie tradycyjne, fotograficzne funkcje mogą zostać w twoich rękach, jeśli tylko sobie tego zażyczysz.

Tym jednak co powoduje, że robienie zdjęć smartfonem Huawei P40 Pro daje jeszcze więcej radości jest możliwość skorzystania ze specjalnie dobranych filtrów już podczas fotografowania. Na szczególną uwagę zasługują te stworzone przy współpracy z Leicą – ekspertem od fotografii – kiedyś analogowej, a dzisiaj także cyfrowej.

Media

Z domyślnego trybu Leica Standard, w którym działa P40 Pro wystarczy wybrać filtr Leica Gładkie i sprawdzić, w jak delikatny sposób fotografowane przez ciebie obiekty nabierają charakteru, lecz nadal zachowują barwy maksymalnie zbliżone do naturalnych.

Osoby, które doceniają natomiast intensywne barwy, z pewnością zostaną fanami filtru Leica Żywe. Sprawdzi się on świetnie szczególnie w szare dni, gdy twoim zdjęciom będziesz chciał nadać nieco więcej radości.

Huawei P40 Pro oferuje również całą gamę opcji niezbędnych do obróbki zrobionego już zdjęcia. W funkcji EDYCJA skorzystasz z palety filtrów, usuniesz niechciane elementy zdjęcia czy szybko dodasz do fotografii napis, tworząc tym samym wyjątkową cyfrową pocztówkę, którą następnie prześlesz znajomym.

Kompan w podróży

Jak się okazuje, P40 Pro to smartfon, który z powodzeniem zastępuje większe od siebie cyfrowe aparaty kompaktowe. Poza swoimi rozmiarem przewagę zyskuje również w sferze zastosowanych technologii, możliwości obróbki zdjęć, czy filtrów a także w pełni manualnego trybu, z którego korzystanie w kompaktach bywa mocno utrudnione. Osoby, które zabiorą P40 Pro w pierwszą podróż, na kolejną zapewne nie wezmą już dodatkowej torby ze standardową cyfrówką.

Pamiętaj jednak, że korzystanie z aktywności na świeżym powietrzu nie zwalnia cię z zachowania sanitarnych względów bezpieczeństwa oraz przestrzegania przepisów mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Aktualnie w Polsce mamy już możliwość przemieszczania się w celach rekreacyjnych, lecz poza obszarami leśnymi jesteśmy zobowiązani do zakrywania nosa i twarzy. W tracie wycieczek pamiętaj także o zachowaniu właściwych odstępów od osób, które mijasz na swojej drodze.