Żyjemy w erze cyfrowej rewolucji. Dynamicznie rozwijający się rynek wymaga od firm ciągłego doskonalenia. Robotyzacja, drony, egzoszkielety, szkolenia z wykorzystaniem VR to przykłady rozwiązań, które mają usprawnić i ułatwić pracę w logistyce.

Firmy muszą stale inwestować, by wyróżnić się na konkurencyjnym rynku i oferować klientom wysoką jakość. Cyfrowa rewolucja przyspiesza ten rozwój. Dotyczy to również branży transportowo-logistycznej. DB Schenker otworzył w Warszawie centrum technologiczne, którego celem jest zaspokojenie potrzeb klientów związanych z digitalizacją i zarządzaniem informacją w globalnych łańcuchach dostaw. Operator logistyczny inwestuje w nowe technologie, które ograniczają ślad węglowy i testuje rozwiązania, które zoptymalizują procesy oraz odciążą pracę człowieka.

Egzoszkielety wspierają pracowników

Nie tylko wojsko i medycyna. Egzoszkielety stosowane są także w logistyce. DB Schenker testuje je w swoich lokalizacjach, aby odciążyć pracowników wykonujących zadania, które wymagają wysiłku fizycznego.

Egzoszkielety, znane również jako szkielety zewnętrzne lub roboty pomocnicze, są przenoszonymi na ciele elektromechanicznymi konstrukcjami podtrzymującymi. Zostały zaprojektowane pod kątem poszczególnych stanowisk pracy i skonstruowane tak, aby wspierać pracowników magazynu podczas podnoszenia i obracania ciała. W szczególności chronione są kręgi lędźwiowe i mięśnie pleców, ponieważ obciążenie tych części ciała jest częstą przyczyną chorób, a nawet niezdolności do pracy. Egzoszkielet ma wspierać sekwencję ruchów, łącząc moc maszyny z ludzką sprawnością motoryczną.

Pojazdy przyszłości

Miasta coraz częściej zamykają swoje centra dla pojazdów spalinowych. Poszukiwanie alternatywnych, ekologicznych rozwiązań jest więc dla operatorów logistycznych koniecznością. DB Schenker testuje pojazdy elektryczne w transporcie na krótkich dystansach tzw. ostatniej mili. Przykładem jest projekt iHUB, w którym wykorzystuje się ciężarówki elektryczne z dopuszczalną masą całkowitą do 18 ton oraz oprogramowanie nadzorujące optymalną trasę pozwalającą na wykonanie zaplanowanego kursu bez konieczności ładowania.

Innowacyjne rozwiązania sprawdzane są też dla transportu dalekobieżnego. We współpracy z MAN Truck & Bus i przy wsparciu Hochschule Fresenius testy przechodziło zastosowanie platooningu, czyli konwojów, w których pojazdy są połączone i sterowane za pomocą cyfrowych systemów.

Nowe technologie w magazynach i terminalach

W Holandii DB Schenker rozpoczął pilotażowy projekt szkolenia kierowców wózków widłowych za pomocą nowego systemu wirtualnej rzeczywistości (VR). Aplikacja ma na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa w magazynach. Za pomocą okularów VR uczestnicy szkolenia mogą zobaczyć dokładną trójwymiarową wizualizację magazynu i ćwiczyć odpowiednie sekwencje.

Inne rozwiązanie ProGlove to inteligentna rękawica do skanowania kodów kreskowych w procesie kompletacji. Urządzenie znacznie poprawia wydajność procesu i ułatwia codzienną pracę. DB Schenker oferuje też klientom kompleksową usługę druku 3D – za pośrednictwem portalu internetowego klienci mogą przesłać projekt i zamówić wydruk 3D.

Jeszcze więcej innowacji

Operator logistyczny współpracuje z Cisco, światowym liderem w dziedzinie technologii sieciowych dla Internetu, nad testowaniem i wdrażaniem aplikacji związanych z Internetem Rzeczy (IoT) i innych innowacyjnych rozwiązań dla logistyki, np. w zakresie robotyki i automatyzacji, rozszerzonej rzeczywistości, systemów lokalizacji w czasie rzeczywistym czy rozpoznawania twarzy. Projektowane rozwiązania są testowane przez pracowników DB Schenker w środowisku magazynowym. Oceniane są zarówno ich parametry techniczne, jak i potencjalna wartość w procesie magazynowania oraz z punktu widzenia łańcucha dostaw.
Operator inwestuje też w rozwój dronów do przenoszenia ciężkich ładunków. Celem są szybkie i neutralnie pod względem emisji zanieczyszczeń dostawy.

Zielone i ergonomiczne terminale

Inwestując w nowoczesne terminale, firma przenosi je poza miasta, tym samym odciążając zatłoczone ulice i redukując hałas. Wybudowane na przestrzeni ostatnich lat budynki spełniają najwyższe wymagania pod względem oszczędności energii, redukcji emisji CO2, efektywnej gospodarki wodnej i cieplnej a także komfortu dla użytkowników.

Terminale pod Białymstokiem, Zieloną Górą, Olsztynem czy Wrocławiem posiadają albo są w trakcie certyfikacji BREEAM. British Research Establishment Environmental Assessment Method to międzynarodowy system oceny jakości oraz wpływu budynków na środowisko, wykorzystywany w branży nieruchomości.