statystyki

Szorstka przyjaźń w chmurze

autor: Grzegorz Kowalczyk10.12.2019, 10:44; Aktualizacja: 10.12.2019, 10:44
Państwa chcą zachować cyfrową suwerenność. Ale pełne uniezależnienie się od gigantów IT nie jest możliwe.

Państwa chcą zachować cyfrową suwerenność. Ale pełne uniezależnienie się od gigantów IT nie jest możliwe.źródło: ShutterStock

Państwa chcą zachować cyfrową suwerenność. Ale pełne uniezależnienie się od gigantów IT nie jest możliwe.

Rynek usług chmurowych w III kwartale był o 37 proc. większy niż rok wcześniej. Według szacunków ponad połowę branży stanowią Amazon, Microsoft i Google. Te podmioty są najbardziej liczącymi się partnerami również przy tworzeniu chmur dla instytucji publicznych. U nas Google zostało głównym partnerem Operatora Chmury Krajowej.

Tymczasem część europejskich państw zgłaszała obawy wobec rozwiązań gigantów zza Atlantyku. Audyt zlecony przez holenderski resort sprawiedliwości wskazał możliwość wycieku informacji poprzez usługi Microsoftu, a także zdalnego zbierania danych od użytkowników przez amerykański koncern. Firma zarzeka się, że dostosowała swoją politykę do europejskich wymogów, ale nie jest to koniec napięć na linii europejskie rządy – amerykańskie firmy technologiczne.

„The Guardian” w ubiegłym tygodniu opisywał, jak amerykańskie władze wspierają rodzime firmy w uzyskaniu dostępu do danych medycznych brytyjskich pacjentów. Niechęć Europejczyków wzmocniona została jeszcze uchwaleniem przez Kongres USA Cloud Act, który umożliwia amerykańskim instytucjom państwowym uzyskiwanie danych od tamtejszych firm, nawet jeśli zasoby fizycznie znajdują się poza granicami USA.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane