Fotowoltaika - darmowy prąd ze słońca

Określenie „fotowoltaika” to pewien skrót myślowy. Oznaczać on bowiem może całą gałąź energetyki powiązaną z wykorzystywaniem energii pochodzącej z naszej najbliższej gwiazdy. Najczęściej jednak, pod tym pojęciem, rozumiemy przydomowy system do pozyskiwania potencjału ze słonecznego światła i przetwarzaniu go na prąd. Panele fotowoltaiczne montuje się na dachu lub na wolnej powierzchni działki. Przechwytują one promienie słońca (nawet nikłe, przebijające się przez chmury). Energia kierowana jest do falownika, który przetwarza ją na identyczny prąd jak ten, który płynie w naszych gniazdkach.

Każdy, kto ma dom może posiadać system fotowoltaiczny. Warto zaznaczyć, że w przypadku zwykłych, przydomowych instalacji nie potrzebujemy na ich montaż żadnego pozwolenia. Pełną dowolność mamy względem systemów nieprzekraczających 50kW. A prawo prosumenckie jest w tej chwili u nas najlepsze i najbardziej korzystne na tle całej Europy. Innymi słowy, możemy nie tylko pozyskiwać darmowy prąd dla siebie, ale jeszcze dodatkowo go odprowadzić do sieci z możliwością późniejszego odbioru. To prawdziwy powód do dumy, bo wreszcie możemy być liderem. I to na polu na wskroś postępowym
Koszty związane z panelami fotowoltaicznymi

Koszt zakupu instalacji fotowoltaicznej zależy między innymi od takich czynników jak:


- nasze średnie miesięczne zapotrzebowanie na prąd

Prawda jest taka, że płacimy faktury za prąd o bardzo różnej wysokości. Wszystko zależy od charakteru naszego gospodarstwa domowego. Oczywiście zawsze dobrze jest żyć rozsądnie i oszczędnie, ale nie zawsze się da. W naszej dobie jesteśmy bowiem przyzwyczajeni do wielu wygód związanych z energią elektryczną. Uzależniliśmy się od niej i jest to całkowicie naturalne. Dlaczego jednak, w związku z tym, nie powinniśmy szukać sposobów na tańsze pozyskiwanie prądu? Z tego właśnie powodu nie tylko gospodarstwa, ale również małe firmy decydują się na  fotowoltaikę. Bo przecież wiadomo, że w firmie prądu zawsze schodzi więcej.

- sposób montażu, rodzaj dachu

Fotowoltaikę można instalować na dachu, ale można też na działce na specjalnej konstrukcji. Na ostateczną cenę paneli (to, jakiej mocy będziemy potrzebować) będzie wpływać również położenie dachu (nasłonecznienie powierzchni) oraz to, czy jest płaski, czy może skośny.

- kompleksowość usługi

Przedsięwzięcie wiąże się z wieloma aspektami na wielu polach. Nie tylko sam zakup instalacji, ale również konsultacja, projekt, montaż, monitoring, transport, pomoc w uzyskaniu finansowania, koszty obsługi, serwisowania. Dlatego też warto nawiązać współpracę z takim wykonawcą, który pomoże nam we wszystkim w sposób kompleksowy.

- możliwość zakupu na raty

Choć fotowoltaikę można dziś zainstalować z bardzo dużymi zniżkami, wspierając się licznymi programami dotacyjnymi, w razie czego, istnieje też możliwość rozłożenia początkowej kwoty w korzystnych programach ratalnych.


Zakup paneli fotowoltaicznych: dofinansowania i kredyty

Jak już wspomniano wyżej obecnie dysponujemy naprawdę niesamowitymi warunkami, na tle całej Europy. Istnieje cały szereg bardzo korzystnych dofinansowań. Programy lokalne, wojewódzkie, rządowe, unijne. W dużym skrócie jeśli instalacja kosztuje około pięćdziesięciu tysięcy złotych, czujny klient, umiejący wykorzystać szerokie wsparcie, zapłaci za nią mniej niż połowę tej kwoty. Dodatkowo są banki, które udzielają kredytów na inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii na preferencyjnych warunkach. Dzieje się tak, między innymi, dlatego, że obecna polityka unijna bardzo wspiera wszelkie nowoczesne i ekologiczne inicjatywy. Więcej na temat dofinansowania do fotowoltaiki przeczytacie tutaj: https://stiloenergy.pl/2019/05/07/fotowoltaika-dofinansowanie-2019-warunki-kwoty/

O czym warto pamiętać?

Pomijając aspekt początkowych inwestycji, z całą pewnością, w dłużej perspektywie czasowej, fotowoltaika będzie znakomitą lokatą kapitału. Kapitału, na którym możemy nie tylko korzystać, nie płacąc wysokich faktur za prąd, ale również zarabiając. Poza tym takie instalacje fotowoltaiczne są bezobsługowe i praktycznie nieawaryjne, objęte długimi gwarancjami. W przypadku poważnych firm i producentów, jak na przykład wyżej wspomniany STILO ENERGY mowa tu nawet o 25 latach.

Materiał powstał we współpracy ze Stilo Energy.

Advertisement