Kancelaria JWP Rzecznicy Patentowi
Żyjemy w czasach, w których ziszcza się wizja świata rodem z filmów science fiction. Któż mógłby przypuszczać jeszcze kilkanaście lat temu, że latające nad naszymi głowami drony będą stanowić niemal codzienny element krajobrazu? Ich popularność poświadcza rozwiązanie ujawnione w opatentowanym na rzecz Instytutu Lotnictwa wynalazku dotyczącym bezzałogowego i samowyzwalającego się urządzenia do przechwytywania małych obiektów latających.
W przypadku zgłoszenia wynalazku – celem uzyskania jego ochrony patentowej – należy mieć na uwadze wymogi wynikające z art. 24 ustawy – Prawo własności przemysłowej, zgodnie z którym patenty są udzielane na rozwiązania techniczne, cechujące się nowością, rozpatrywaną zawsze w skali światowej, poziomem wynalazczym (nieoczywistością rozwiązania) oraz przemysłową stosowalnością.
Kwestie związane z przygotowaniem dokumentacji zgłoszeniowej – zarówno merytorycznej, jak i formalnej – warto przedyskutować z rzecznikiem patentowym, mającym wykształcenie w dziedzinie techniki zgodnej z wynalazkiem. Prawidłowe skonstruowanie opisu oraz zastrzeżeń patentowych, definiujących de facto zakres żądanej ochrony prawnej, pozwala uniknąć wielu zarzutów, które mogą zostać postawione przez eksperta Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej w toku prowadzonej procedury badawczej.
Warto rozważyć również kwestię poprzedzającego zgłoszenie badania patentowego. Uzyskane w ramach takiego badania informacje pozwalają z jednej strony na wyszukanie dokumentów i publikacji patentowych z najbliższego stanu techniki, z drugiej – stanowią podstawę analizy zdolności patentowej rozpatrywanego pod kątem zgłoszenia rozwiązania technicznego.