Twórcy fintechów muszą zastosować restrykcyjne wymogi?

autor: Patryk Słowik28.01.2019, 07:35; Aktualizacja: 28.01.2019, 08:18
Najgorszą z możliwych sytuacji w prawie jest stan niepewności. Właśnie z tym przypadkiem mamy do czynienia w tej sprawie. Trudno się więc dziwić rozbieżności zdań pomiędzy KNF a MF, wszak istnieje tu realny rozdźwięk pomiędzy treścią obu ustaw (a na wyższym poziomie dyrektyw – PSD 2 i AMLD IV). Nie można jednak zamykać oczu na literalne brzmienie przepisów – a zgodnie z nim AISP-y są uznawane za instytucje obowiązane. Nawet jeśli wydaje nam się to bezcelowe, to jednak taka jest treść przepisu – choć może to być efektem błędu legislacyjnego.

Najgorszą z możliwych sytuacji w prawie jest stan niepewności. Właśnie z tym przypadkiem mamy do czynienia w tej sprawie. Trudno się więc dziwić rozbieżności zdań pomiędzy KNF a MF, wszak istnieje tu realny rozdźwięk pomiędzy treścią obu ustaw (a na wyższym poziomie dyrektyw – PSD 2 i AMLD IV). Nie można jednak zamykać oczu na literalne brzmienie przepisów – a zgodnie z nim AISP-y są uznawane za instytucje obowiązane. Nawet jeśli wydaje nam się to bezcelowe, to jednak taka jest treść przepisu – choć może to być efektem błędu legislacyjnego.źródło: ShutterStock

Czy drobny i średni biznes musi dostosować się do restrykcyjnych wymogów stworzonych z myślą o bankach? Komisja Nadzoru Finansowego uspokaja, że nie. Ale już Ministerstwo Finansów twierdzi, że owszem.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • Ida nowe wybory do europarlamentu(2019-02-03 01:45) Zgłoś naruszenie 10

    Ww. dyrektywy nalezy szybko zlikwidowac bo sa zupelnie niepotrzebne w obrocie finansowym,Usunac z obrotu prawnego UE nalezy rowniez inne potworki legislacyjne obecnej ekipy biurokracji bizantyjskiej UE w szczegolnosci RODO i tzwACTA 2.0" a takze szereg innych aktow normatywnych utrudniajacych firmom dzialanie na terenie Unii.Urzad UODO nalezy zlikwidowac,jego kompetencje przekaz MSWiA.

    Odpowiedz
  • rd(2019-01-31 06:48) Zgłoś naruszenie 01

    Niby "drobny" biznes, ale jednak dział prawny jest, więc chyba jest możliwość działania zgodnego z prawem.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane