Polsko-chiński skandal szpiegowski: Musimy być gotowi na odwet

autor: Maciej Miłosz15.01.2019, 06:29; Aktualizacja: 15.01.2019, 06:34
Chiny, biznes

Chiny, biznesźródło: ShutterStock

Podejrzany o współpracę z Chinami były oficer ABW brał udział w procesach modernizacji teleinformatycznej państwa na poziomie strategicznym, ma też wiedzę o niejawnych systemach łączności. O polsko-chińskim skandalu szpiegowskim w rozmowie z DGP mówi były szef Agencji Wywiadu Grzegorz Małecki

Czy używa pan chińskich telefonów?

Ja akurat nie.

Huawei kontra reszta świata, czyli wojna o 5G. Kto kogo szpieguje? [OPINIA]" >>>>

A czy polska administracja powinna używać chińskich telefonów czy szeroko rozumianej infrastruktury teleinformatycznej?

Wszystko na to wskazuje, że z używaniem chińskich telefonów czy serwerów wiąże się duże ryzyko. Nie chcę dawać prostych odpowiedzi. Przed tym pytaniem stoją administracje wielu krajów. Jeśli już używać, to po gruntownej analizie ryzyka, jak to robić. Podstawowe niebezpieczeństwo, które wynika z wiedzy państw Zachodu, polega na tym, że ten sprzęt może służyć do szpiegowania. Może być tak skonfigurowany, by stanowić narzędzie do zbierania informacji z sieci, a jednocześnie służyć do rozprzestrzeniania szkodliwego oprogramowania, a w przyszłości może być przygotowywany do przejmowania kontroli nad systemami, manipulowania nimi i przeprowadzania ataków hakerskich.

Ale przecież Amerykanie robią podobnie. Między innymi w WikiLeaks można czytać o tym, jak CIA instalowała tzw. backdoory przy okazji aktualizowania oprogramowania sojuszników. Dzięki temu miała możliwość ingerowania w te systemy. Człowiek małej wiary mógłby spytać: co za różnica, czy szpiegują nas Chińczycy czy Amerykanie?


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Cała polska sieć strukturalna GSM jest ...........(2019-01-15 08:53) Zgłoś naruszenie 10

    Wszystkie nadajniki, routery systemy i do GSM i do Netu więc o czym My tu gadamy. Zresztą każdy producent każdego urządzenia, systemu operacyjnego programu zostawia back door albo po prostu ma wiedzę jak wejść i mieć dostęp więc jedyny sposób by zachować bezpieczeństwo to Wszystko tworzyć i budować samodzielnie, a potem twórców izolować. Ale to przypomina czasy minione.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane