statystyki

Koniec z geoblokowaniem: Znika kolejna zakupowa bariera w UE

autor: Patrycja Otto, Magdalena Cedro03.12.2018, 09:00; Aktualizacja: 06.12.2018, 11:43
Wchodzące dziś w życie rozporządzenie nie będzie dotyczyło usług audiowizualnych oraz transportu

Wchodzące dziś w życie rozporządzenie nie będzie dotyczyło usług audiowizualnych oraz transportuźródło: ShutterStock

E-sklepy nie będą mogły stosować już dyskryminacyjnych praktyk. Zakaz geoblokowania nie obejmie multimediów i transportu.

Dzisiaj wchodzi w życie rozporządzenie UE, które zabroni sklepom internetowym różnicowania cen w zależności od kraju pochodzenia kupującego. To problem znany polskim klientom, którzy robiąc zakupy online za granicą, często byli blokowani lub odsyłani na inną stronę. Z naszego regionu było najwięcej skarg na geoblokowanie.

Jak mówi europosłanka Róża Thun, brało się to z tego, że przedsiębiorcy, nie znając przepisów danego kraju, obawiali się działania na nieznanym rynku. Odstraszały ich inne procedury i stawki VAT. Nowe prawo ma ułatwić sklepom przeprowadzanie transakcji. – To będzie strefa Schengen online – mówi Thun. Gdy w sklepie online będzie kupować obcokrajowiec, transakcje będą dokonywane i rozliczane w kraju sprzedawcy. Nie będzie więc musiał zmagać się z prawem podatkowym w kraju kupujących u niego obcokrajowców.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane