statystyki

Cybertarcza ma liczne dziury

autor: Sylwia Czubkowska28.12.2017, 07:54; Aktualizacja: 28.12.2017, 09:02
Służba Kontrwywiadu Wojskowego sugeruje doprecyzowanie kwestii związanych z zarządzaniem ryzykiem, szczególnie na poziomie krajowym

Służba Kontrwywiadu Wojskowego sugeruje doprecyzowanie kwestii związanych z zarządzaniem ryzykiem, szczególnie na poziomie krajowymźródło: ShutterStock

Nowa ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa miała wprowadzić jasny podział obowiązków i zadań. Wnioski z konsultacji międzyresortowych są jednak takie, że właściwie nic się nie zmieni.

Resort cyfryzacji przygotowywał projekt niemal dwa lata. Początkowo była „pierwsza wersja strategii ochrony cyberprzestrzeni RP”, w której to Ministerstwo Cyfryzacji miało być koordynatorem strategiczno-politycznym ochrony sieci. Wariant, w którym MC zyskiwało pozycję zarządzającego całym systemem ochrony, nie miał jednak szansy przejść przez rząd. Powód? Prawa do tych kompetencji zaczęły sobie rościć także ministerstwa spraw wewnętrznych i obrony. Wiosną 2017 r. pojawiła się więc nowa wersja strategii. Eksperci mówili wtedy, że „systemowi cyberochrony wybito zęby”. Ale jeszcze liczyli, że ustawa, która miała powstać w ciągu kilku miesięcy, wprowadzi bardziej konkretne rozwiązania. Sprzyjały temu bieżące wydarzenia.

Przez Europę przetoczyło się kilka groźnych incydentów. Doszło do ataków ransomware (czyli blokujących dostęp do komputerów) WannaCry, Bad Rabbit i Petya (ofiarami tego ostatniego były także polskie firmy). Pojawiły się dowody na szerzenie cyberpropagandy podczas wyborów w Stanach czy referendum w Katalonii. Wreszcie wybuchł skandal wokół oprogramowania antywirusowego Kaspersky, które rządy Stanów i Wielkiej Brytanii oskarżyły o szpiegowanie na rzecz Rosji.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • co Ustawa....(2017-12-28 10:43) Zgłoś naruszenie 00

    to inne definicje. Poza tym U Nas każdy robi skrupulatnie to co w ustawie literkami napisane ....i ani ćwierć kroczka więcej.

    Odpowiedz
  • heja(2017-12-29 20:24) Zgłoś naruszenie 00

    W USA była "nielegalna propaganda wyborcza". Co innego legalna propaganda, kiedy wszyscy zachodni dziennikarze pisali w kółko o irackiej broni masowej zagłady, biednych Albańczykach z Kosowa, Teraz za to biednie tabuny ****** we Francji.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane