Od kilku dni na polskim rynku można zakupić smartfona Nokia 8. To flagowiec, który ma zamiar nieco „rozepchnąć” się na rynku premium (choć raczej na tej średniej półce cenowej), na którym poza niektórymi modelami Samsunga bardzo dobrze radzi sobie oczywiście także Sony czy choćby Huawei. Telefon ciekawy, tak pod względem technologicznych ciekawostek jak i specyfikacji. Pytanie tylko czy HMD Global uda się uciec o utartych sloganów i odciąć od pamiętnych poprzedników, wyrabiając nową, smartfonową markę.

Na początek trzeba przyznać, że ożywienie przez HMD Global marki Nokia w Polsce przebiega w bardzo sensowny sposób. Jednak slogan o marce Nokia, jako synonimie niemal niezniszczalnego telefonu przy akceptowalnej cenie jest już nieco stary i warto zmienić optykę. Bolesny przykład nowej wersji Nokia 3310 był marketingową ciekawostką i tyle. Nic więcej.

Jak czytamy w informacji prasowej Alberto Matrone, Vice President Eastern Europe, HMD Global, powiedział: “Bardzo się cieszę, że mogę ogłosić dostępność naszego flagowego smartfonu Nokia 8 dla wszystkich w Polsce. Jest to jeden z naszych kluczowych rynków, gdzie Nokia cieszyła się zawsze szczególnym zaufaniem i była doceniania przez liczne grono fanów marki. Jestem przekonany, że kreatywnym twórcom w Polsce spodobają się innowacyjne rozwiązania zastosowane w Nokia 8”.

Cóż, każdy może promować się tak jak chce, ale ja wolałbym, aby Nokia (HMD Global) jasno i wyraźnie powiedziała – mamy produkt z najwyższej półki w tej cenie, ale nieco tańszy od konkurencji. Tłumaczenie, że najnowszy flagowiec kierowany jest do pokolenia „millenialsów” jest taką samą prawdą, jak gdyby Apple poinformowało, że kieruje swoje smartfony do średniej i wyższej klasy zarządzającej. Wszystko to zweryfikuje rynek, a HMD Global będzie się musiał przyglądać. I wbrew pozorom może się to okazać dobrą informacją dla Nokia 8.

W tym miejscu warto zajrzeć do środka nowej Nokii. Jak informuje HMD Global smartfon wykonany jest z najwyższą precyzją z jednego kawałka aluminium, z optyką ZEISS i gamą nowych funkcji niespotykanych wcześniej w żadnym innym urządzeniu mobilnym. Hmm. hasło o najlepszym aparacie na rynku jest trudne do zweryfikowania, nie mówiąc o jego aktualności. Cena detaliczna flagowca to 2599 PLN. To co najważniejsze - nowa Nokia uciekła wreszcie od Snapdragona 430.

W Nokii 8 mamy Snapdragon 835, do tego 4 GB RAM i 64 GB wbudowanej pamięci na system i pliki. Jak informują eksperci ta specyfikacja nie odbiega od podobnych flagowców na rynku. Oczywiście kartę pamięci też możemy wykorzystać.

Producent zauważa, że Nokia 8, jako pierwszy smartfon na świecie, wprowadza funkcję wideo Dual-Sight, dzięki której wszystkie historie transmitowane na żywo w serwisach Facebook oraz YouTube mogą być pokazane z “dwóch stron”. Funkcja Dual-Sight pozwala połączyć obraz z przedniej oraz tylnej kamery, zarówno podczas nagrywania wideo, jak i robienia zdjęć. Podsumowując – i bardzo „fajnie”.

Ponadto to pierwszy smartfon wyposażony w funkcję OZO Audio. OZO Audio pozwala cieszyć się z przestrzennego dźwięku w nagrywanym wideo w jakości 4K. Nagrywanie dźwięku w 360° pozwala doskonale zachować momenty oraz odtworzyć je w najwyższej dostępnej jakości – tłumaczy producent.

Warto też dodać, że procesor SnapdragonTM 835 firmy Qualcomm połączony z czystym, bezpiecznym i aktualnym Androidem ma zapewniać doskonałą wydajność. Czym jest czysty Android? Hmd Global tłumaczy, że smartfony Nokia zawsze oferują czysty system Android, bez zbędnych aplikacji spowalniających działanie urządzeń. Nokia 8 w pełni pokazuje efekty połączenia czystej wersji Androida z wydajnością procesora SnapdragonTM 835. Dzięki comiesięcznym aktualizacjom zabezpieczeń smartfon jest zawsze bezpieczny, a system w pełni aktualny. Urządzenie zostało wyposażone również w biometryczny czytnik linii papilarnych, dzięki czemu telefon staje się bardzo wszechstronnym urządzeniem, niezależnie od potrzeb. O tym jak będzie to działało przekonamy się w testach oraz dzięki użytkownikom tego modelu w najbliższym czasie.

Poza nowym, flagowym modelem serii 8, oferta marki Nokia obejmuje również modele: Nokia 6 — smartfon cechujący się dużą wydajnością, zaawansowanymi funkcjami multimedialnymi, luksusowym wzornictwem i bardzo wysoką odpornością; Nokia 5 — elegancki smartfon, idealnie mieszczący się w dłoni; oraz Nokia 3. Tyle od producenta.

Podsumowując, oferta Nokii (HMD Global) jest bardzo ciekawa, ale obawiam się jednej rzeczy. Markę, która niemal mitycznie zakorzeniła się w umysłach polskich użytkowników będzie można zepsuć jednym modelem. A czasem jednym systemem – patrz Windows Phone. I nawet atakowanie „flagowcem” po oczach może nie wystarczyć. Jednak jest to jedna z ciekawszy propozycji w tej cenie i warto się bliżej przyjrzeć temu smartfonowi. Jeśli „zaskoczą” wszystkie wspomniane powyżej atrybuty Nokii plus bardzo dobra pamięć Polaków – to na polskim rynku pojawi się mocny konkurent. Pytanie tylko na ile wystarczy mu siły, aby na tym rynku funkcjonować z sukcesem.