W tak dynamicznie zmieniającym się środowisku jakim jest cyberprzestrzeń, każdego dnia powstają nowe metody ataku, więc nigdy nie osiągniemy stuprocentowego poziomu bezpieczeństwa - powiedziała PAP ekspert ds. cyberbezpieczeństwa dr Joanna Świątkowska.

"Jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo to Polska w żaden sposób nie jest krajem wyjątkowym, jest tak samo zagrożona jak inne podmioty na kuli ziemskiej" - powiedziała PAP dr Joanna Świątkowska, ekspert Instytutu Kościuszki ds. cyberbezpieczeństwa.

Świątkowska uważa, że nie istnieje stuprocentowe cyberbezpieczeństwo. "W tak dynamicznie zmieniającym się środowisku, jakim jest cyberprzestrzeń, każdego dnia powstają nowe metody ataku, więc nigdy nie osiągniemy stuprocentowego poziomu bezpieczeństwa i nigdy nie będziemy mogli powiedzieć, że jesteśmy na sto procent zabezpieczeni" - tłumaczyła.

Ekspertka uważa, że najważniejsze jest podejmowanie kroków, które zminimalizują zagrożenie.

Reklama

"Przede wszystkim należy podkreślić, że cyberbezpieczeństwo to jest wyzwanie wielopoziomowe i międzysektorowe. Nigdy nie będzie tak, że jedno ministerstwo będzie odpowiedzialne i będzie w stanie pokrywać całość tematu związanego z tym, jak zapewniać bezpieczeństwo cyfrowe" - przekonywała dr Świątkowska. Dodała, że odpowiedzialność spoczywa na Ministerstwie Obrony Narodowej, Ministerstwie Cyfryzacji i "wielu innych podmiotach".

Reklama

"Z cyberbezpieczeństwem jest trochę jak z siecią, jak z internetem" - powiedziała. "To jest współpraca wielu ośrodków, nie do końca działających w takim starym, zcentralizowanym, opartym na hierarchii systemie" - dodała.

"Wrogie działania w cyberprzestrzeni mogą oddziaływać na poszczególne podmioty na bardzo różnych poziomach i na bardzo wiele różnych sposobów" - przekonywała ekspertka. "Mówimy tutaj o działaniach, które są nakierowane na pozyskiwanie informacji, czyli zwykłe szpiegostwo, tyle, że prowadzone w cyberprzestrzeni. Mówimy tutaj także o możliwych atakach na infrastrukturę krytyczną i de facto paraliż funkcjonowania naprawdę kluczowych obszarów w poszczególnych państwach".

Dlatego - jej zdaniem - trzeba dołożyć wszelkich starań, aby zadbać o cyberbezpieczeństwo w Polsce. Jako przykład państwa, które najlepiej dba o cyberbezpieczeństwo podała Stany Zjednoczone.

"Myślę, że jest nam bardzo daleko do tych z pierwszej ligi, czyli do Stanów Zjednoczonych, ale nie znajdujemy się też w ogonie" - przekonywała ekspertka. "Z każdym rokiem podejmowanych jest więcej działań, coraz więcej inicjatyw, które poprawiają naszą sytuację, ale na pewno nie jesteśmy jeszcze prymusami".

W dn. 9-10 października br. w Krakowie odbędzie się III Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa – CYBERSEC, coroczna konferencja poświęcona strategicznym wyzwaniom cyberprzestrzeni. Konferencja wychodzi naprzeciw rosnącej potrzebie debaty nad strategicznymi wyzwaniami transformacji cyfrowej. W erze nowych i niezwykle trudnych zagrożeń dla Europy, CYBERSEC wskazuje kierunki zmian, wypełniając jednocześnie lukę w kalendarzu tego typu wydarzeń. Jest to jedna z pięciu najważniejszych konferencji o cyberbezpieczeństwie w Europie.