Firma Kaspersky Lab przeprowadziła badanie, które wykazało, że co miesiąc użytkownicy instalują średnio 12 aplikacji dla Androida, usuwając jednocześnie tylko 10, co oznacza dwie dodatkowe aplikacje na urządzeniu w ciągu jednego miesiąca. Czym grozi taki cyfrowy bałagan, jaki zostawiamy na swoich urządzeniach.

Wraz ze wzrostem liczby programów instalowanych na urządzeniach pojawia się ryzyko zaśmiecenia cyfrowego, któremu można zapobiec poprzez właściwe zarządzanie aplikacjami. Niestety z badania wynika, że tylko w połowie przypadków (55 proc.) użytkownicy regularnie odświeżają i przeglądają zawartość swojego urządzenia, usuwając nieużywane dokumenty i narzędzia.

Wzrost zaśmiecenia cyfrowego oznacza, że uaktualnianie aplikacji oraz usuwanie zbędnego oprogramowania nigdy nie było tak istotne z punktu widzenia zwalczania cyberzagrożeń, które wykorzystują słabe punkty w aplikacjach w celu przeniknięcia do urządzeń.

Jednym z głównych zagrożeń jest to, że aplikacje same z siebie mogą narazić na ryzyko dane i urządzenia użytkowników. Kaspersky Lab ustalił, że spośród 100 aplikacji dla systemu Android, jakie mogą być zarządzane przez użytkowników (tj. instalowane i usuwane), 83 posiada dostęp do poufnych informacji swoich właścicieli, takich jak kontakty, wiadomości i dane, a nawet może wykonywać połączenia telefoniczne i wysyłać SMS-y.

Warto dodać, że kilka dni temu Eset, kolejna firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem, odkryła 13 aplikacji w sklepie Google Play, które kradną użytkownikom Instagrama ich dane do logowania się w tej właśnie aplikacji. Wszystko wskazuje na to, że celem cyberprzestępców, stojących za wspomnianymi złośliwymi aplikacjami, jest handel polubieniami, komentarzami i liczbą obserwujących na Instagramie.

W wykrytych złośliwych aplikacjach, znajdujących się w Google Play, ukryte było zagrożenie wykrywane przez ESET jako Android/Spy.Inazigram. Do momentu zgłoszenia firmie Google wykrytych przez ESET aplikacji, zostały one pobrane łącznie przez ponad 1,5 miliona użytkowników. Twórcy zagrożeń nakłaniali swoje ofiary do pobrania swoich aplikacji, obiecując zwiększenie liczby obserwujących, polubień i komentarzy na instagramowym profilu użytkownika.

Wszystkie wykryte aplikacje stosowały tę samą technikę kradzieży danych do logowania – wyświetlały użytkownikowi fałszywy ekran logowania do Instagrama. Wprowadzone tam dane przesyłane były natychmiast do serwera cyberprzestępców, a użytkownikowi wyświetlana była informacja, że nie może się zalogować do aplikacji z powodu wpisania błędnego hasła.

Zdaniem Kaspersky Lab cyfrowy bałagan jaki dotyka nasze urządzenia to bardzo trudny element naszego cyfrowego życia, ale możemy go zwalczyć.

Aby zapobiegać zaśmieceniu cyfrowemu i chronić swoje prywatne dane, Kaspersky Lab zaleca użytkownikom, aby podjęli następujące działania:
1. Zorientuj się, co przechowujesz i gdzie to trzymasz — poświęć trochę czasu na przejrzenie swoich urządzeń i zorientowanie się, jakie informacje są przechowywane w określonych aplikacjach i plikach.
2. Przeprowadź „wiosenne porządki” na swoim urządzeniu — przeznacz czas na uporządkowanie swojego cyfrowego środowiska, regularnie usuwając i odświeżając informacje przechowywane na Twoich urządzeniach.
3. Aktualizuj oprogramowanie i aplikacje — uaktualnienia należy instalować natychmiast po ich pojawieniu się.
4. Stosuj wyspecjalizowane oprogramowanie — narzędzia do usuwania zbędnego oprogramowaniaŹródło: Kaspersky Lab, Eset