W ostatnim z pięciu testów przyglądamy się urządzeniu wielofunkcyjnemu Epson WorkForce Pro WF-R5690DTWF. Po raz kolejny sprawdzamy, jak atramentowy system drukowania sprawdza się w biurze. Czy jest równie dobry, co technologia laserowa?

Inne

To już ostatni z pięciu testów urządzeń drukujących, w którym chcieliśmy przedstawić wiele możliwości, spośród których użytkownicy mogą wybierać w chwili zakupu maszyny dla swojego biura. Tym razem powracamy do technologii atramentowej, której orędownikiem jest firma Epson. Urządzenie 4 w 1 WorkForce Pro WF-R5690DTWF obsługujące arkusze w rozmiarze A4 jest już jednak znacznie bardziej zaawansowanym modelem niż prezentowany w pierwszym teście L605. Zobaczmy jak sprawdza się w czasie pracy.

Budowa

Wygląd obudowy jest już pierwszą rzeczą wyróżniającą urządzenie spośród konkurentów. WF-R5690 to model o kształcie prostopadłościanu, który został rozszerzony o dwa obłe zbiorniki, znajdujące się po jego prawej i lewej stronie. To właśnie w nich znajdują się wkłady z atramentem – kolejna autorska technologia firmy Epson nazwana Replaceable Ink Pack System (RIPS). O niej jednak później. Same wymiary urządzenia są dość duże, szczególnie jeśli mówimy o urządzeniu atramentowym – 66,4 x 43,5 x 47,2 cm. Jest to także ciężka maszyna – waży około 27,2 kg. Przenosić powinny ją tylko dwie osoby.

Inne

Na górze urządzenia znajduje się podajnik automatyczny ADF (maks. 35 arkuszy papieru do 85 g/m2)umieszczony na klapie skanera. Bliżej przedniej krawędzi urządzenia znajdziemy lekko pochylony panel sterowania. Na nim znajduje się niewielki zestaw przycisków oraz spory (przekątna 4,3 cala) kolorowy ekran dotykowy.

Front urządzenia składa się z przedniej tacy wyjściowej, która znajduje się w zagłębieniu. Pod nią znajdziemy dwie wysuwane kasety na papier. Każda z nich jest w stanie pomieścić 200 arkuszy papieru w rozmiarze A4. Po jednym zapełnieniu (wszystkich podajników) urządzenie jest w stanie zmieścić do 580 arkuszy standardowego papieru. Na przednim panelu znajdziemy także dodatkowy port USB.

Inne

Tylna strona urządzenia została w większości zagospodarowana przez pokrywę umożliwiającą dostęp do środka modułu drukującego. Nad nią znajduje się uniwersalny podajnik papieru, który jest w stanie pomieścić maksymalnie 50 arkuszy A4 o gramaturze do 256 g/m2. Umiejscowienie podajnika w tym miejscu jest bardzo korzystne, ponieważ ma on prostą drogę do głowicy drukującej i ostatecznie do wyjścia. Arkusz papieru nie musi być obracany w czasie druku dlatego będziemy mogli wydrukować dokumenty na materiałach o większej gramaturze niż w urządzeniach konkurencyjnych podobnej klasy. Z tyłu znajdziemy jeszcze zestaw gniazd obsługujących działanie maszyny: Ethernet, USB (+ dodatkowy serwisowy), LINE, EXT oraz zasilające.

Inne

Obsługa, systemy przesyłania danych

Obsługa urządzenia marki Epson jest bajecznie łatwa. Dzięki ekranowi dotykowemu wszystkie funkcje urządzenia zostają zgromadzone w jednym miejscu, co (po chwili wprawy) pozwala na bardzo szybkie opanowanie wszystkich funkcji urządzenia. Wygląd menu widocznego na ekranie został dopasowany do obsługi dotykowej – przyciski są duże, a tekst wyraźny. W mojej ocenie całość została rozwiązana bardzo intuicyjnie, a nauczenie się obsługi wszystkich funkcji nie powinno zająć dużo czasu. Oczywiście menu urządzenia jest w całości przetłumaczone na język polski.

Inne

Firma Epson dostarcza do swojego urządzenia garść aplikacji komputerowych, które pomogą wycisnąć z niego jak najwięcej. Dzięki nim łatwo wykonamy skanowanie, w prosty sposób dostosujemy wszelkie ustawienia zadania drukowania.

Do komunikacji z urządzeniem możemy użyć połączeń przewodowych i bezprzewodowych. W przypadku tego modelu dostajemy pełen zestaw rozwiązań bez konieczności dokupowania dodatkowych modułów. Przewodowo możemy połączyć się za pomocą USB lub Ethernet. Bezprzewodowe połączenie zapewni nam moduł Wi-Fi.

Urządzenie wspiera wiele technologii, które pozwolą na bezprzewodowe drukowanie z urządzeń mobilnych (aplikacja producenta), a także na drukowanie z każdego miejsca na ziemi poprzez sieć (Google Cloud Print, Apple AirPrint, Epson Connect)także poprzez wysłanie emaila na adres zarejestrowany dla drukarki. Bezprzewodowe komunikowanie się z urządzeniem będzie także możliwe bez konieczności łączenia się z routerem. W tym przypadku wystarczy wykorzystać technologią Wi-Fi Direct.

Źródłem plików do druku, a także miejscem, na którym będzie można zapisać zeskanowane dokumenty jest pamięć flash, czy też dysk twardy, który będzie można podłączyć do portu USB z przodu urządzenia.

Jakość i szybkość druku

WF-R5690DTWF jest drugim testowanym urządzeniem korzystającym z technologii atramentowej. W tym modelu zastosowano najnowsze rozwiązanie firmy Epson – głowicę PrecisionCore, której największymi zaletami są bardzo duża szybkość drukowania oraz najwyższa dokładność (drukowanie w rozdzielczości 1200 dpi). Element ten jest także bardzo wytrzymały – poradzi sobie nawet z 45000 stron miesięcznie. Drukarka korzysta ona ze specjalnego atramentu DURABrite Ultra , który jest nie tylko odporny na wodę, ale przede wszystkim trwały. Dzięki niemu wydruki tworzone przez WF-R5690DTWF mogę być używane także do archiwizacji dokumentów, ponieważ ich jakość nie powinna się zmienić przez co najmniej 200 lat.

Inne

Urządzenie drukuje z dużą prędkością, jak na drukarkę atramentową. Zgodnie z deklaracją producenta jest to odpowiednio 34 i 30 str./min. dla wydruków monochromatycznych i kolorowych. Zgodnie z normą ISO/IEC 24734 wartości te spadają do 20 stron na minutę.

Wydruki tworzone przez WF-R5690DTWF są, co tu dużo mówić, prawie doskonałe. Urządzenie drukuje nie tylko bardzo precyzyjnie, ale także z bardzo dobrym odwzorowaniem kolorów, jak na druk atramentowy przystało. Urządzenie drukuje w trzech różnych trybach dokładności. Podobnie jak to było w przypadku „mniejszego brata” spod znaku Epson, tryb najszybszy wyraźnie różni się od standardowego i najdokładniejszego. Druk jest wtedy bardzo mało widoczny i dość nieostry. Kolejne dwa tryby wyglądają już jednak bardzo dobrze i nie można im praktycznie niczego zarzucić.

Inne

Urządzenie doskonale radzi sobie z drukowaniem obrazów. Kolory są dobrze wyważone i dobrze odwzorowują te, jakie widzimy na ekranie komputera. Wydruk zdjęcia, które zajmuje całą stronę A4 zajmuje naprawdę niewiele czasu, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że jest to urządzenie atramentowe. Na taką fotografię poczekamy zaledwie niecałe 20 sekund od rozpoczęcia zadania. Co ważne, dzięki zastosowaniu atramentu DURABrite Ultra stworzonego na bazie pigmentu pokrytego żywicą, kartki bezpośrednio po wydruku nie są tak bardzo wilgotne, jak to bywa w przypadku standardowych tuszy wodnych, a ich schnięcie następuje w bardzo krótką chwilę.

Urządzenie jest wyposażone w możliwość automatycznego drukowania dwustronnego, które działa bez żadnych problemów. Inną funkcją, która pozwoli na obniżenie kosztów jest możliwość drukowania paru dokumentów na jednej stronie.

Skanowanie i kopiowanie

Dzięki zastosowaniu dużego dotykowego ekranu w bardzo prosty sposób możemy przełączać się pomiędzy trybami pracy urządzenia. Zadanie skanowania, kopiowania, czy faksu zmienimy jednym dotknięciem. Na ekranie dotykowym zmienimy także wszelkie atrybuty wykonywanej kopii, czy skanu – do wyboru mamy naprawdę sporo ustawień.

Inne

Elementy skanowane mogą trafiać bezpośrednio z urządzenia wielofunkcyjnego do wielu miejsc. Pierwszym oczywiście jest komputer – dokumenty mogą trafiać bezpośrednio do programów firmy Epson, które umożliwiają ich edytowanie. Skany można wysłać także na serwer FTP, do urządzenia podłączonego przez port USB, na wybrany adres email (urządzenie posiada książkę adresową, a także dostęp do książek poprzez protokół LDAP), na urządzenie mobilne i w inne miejsca.

Urządzenie jest w stanie skanować i kopiować dokumenty dwustronnie w trybie automatycznym – kartka musi jednak zostać obrócona. Jakość tworzonych kopii (zarówno monochromatycznych, jak i kolorowych) jest bardzo dobra – nie są one co prawda równe oryginałowi, jednak dokładność rzeczywiście stoi na wysokim poziomie. W gruncie rzeczy nie ma się czemu dziwić – w urządzeniu zastosowano skaner wysokiej jakości działający w rozdzielczości 1200 dpi – dwukrotnie większej niż duża część konkurentów.

Faks

Czwartą z funkcji, której obsługę zapewnia WF-R5690DTWF jest faks. Urządzenie jest w stanie wysyłać i odbierać faksy w trybie czarno-białym oraz kolorowym. Dzięki zastosowanym w modelu komponentom jest on w stanie przetwarzać dane ze standardową prędkością 33,6 kb/s. Drukowanie jednej strony wiadomości zajmuje około trzech sekund. Do dyspozycji użytkownika pozostaje 200 odbiorców, których możemy zapisać w ramach funkcji szybkiego wybierania.

Na funkcję faksu zostało przeznaczone 6 MB pamięci. Dzięki temu będzie ono w stanie zapisać około 550 dokumentów – żadna z wiadomości nie zostanie w ten sposób utracona. Zeskanowane strony będzie można także zachować w pamięci urządzenia, aby móc szybko wysłać je w późniejszym czasie.

Inne

Dodatkowe funkcje

Epson WF-R5690DTWF jest urządzeniem stworzonym dla małych i średnich firm, dlatego producent zdecydował się na wprowadzenie rozwiązań, które uporządkują i zabezpieczą pracę wykonywaną przy pomocy tego modelu.

Ważna cechą, już bardzo często spotykaną w urządzeniach tej klasy jest możliwość kontroli dostępu. Dzięki niej pracodawca może decydować, kto ma mieć możliwość wykonywania skanów, czy kopii ważnych dokumentów. Kontrola odbywa się za pomocą wpisania loginu i hasła użytkownika. Weryfikacja może także być przeprowadzana poprzez zbliżenie karty, jednak do tego konieczne będzie dokupienie specjalnego terminalu.

Urządzenie wielofunkcyjne Epson jest w stanie zapisywać pliki PDF z zablokowanym dostępem (hasło). Model ten pozwala także na nawiązywanie bezpiecznego, szyfrowanego połączenia z innymi urządzeniami i adresami internetowymi.

Spośród wszystkich aplikacji, które producent udostępnia swoim klientom warto wspomnieć o tej nazwanej Document Capture. Dzięki niej użytkownik może zarządzać wszystkimi dokumentami, które przechodzą przez urządzenie. Program umożliwia zdalne skanowanie jednym przyciskiem, łatwe segregowanie zeskanowanych dokumentów, a także pozwala na opanowanie tego, jakie dokumenty są dostępne dla danej grupy. Kolejną funkcją programu jest możliwość łatwego wysyłania plików pod wiele różnych adresów. Wydaje się, że może być to idealne narzędzie dla biznesu.

Urządzenie posiada cichy tryb drukowania. Powinien on być bardzo przydatny w biurach o małej powierzchni, których praca drukarki może być uciążliwa. W momencie, gdy jest aktywny, dźwięk wytwarzany przez urządzenie rzeczywiście nie jest tak donośny. Niestety, tak jak zawsze, tryb cichy wpływa negatywnie na prędkość druku.

Ekonomia

Jedną z największych zalet urządzeń marki Epson jest ekonomia. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom firma z każdym rokiem obniża koszty druku – zarówno w urządzeniach dla indywidualnych użytkowników, jak i dla firm. Jak obiecuje producent, WF-R5690DTWF jest tego dobrym przykładem oferując druk w cenach niższych niż konkurencyjne drukarki laserowe, zarówno w druku monochromatycznym, jak i kolorowym.

System RIPS wykorzystuje atrament DURABrite Ultra opracowany na bazie pigmentu pokrytego żywicą. Jest on pakowany w oryginalny sposób – w woreczkach z wygodną rączką. Testowany model korzystać z czterech worków na raz – czarnego oraz trzech kolorowych. Ich miejsce znajduje się w dwóch zbiornikach znajdujących się po dwóch stronach obudowy.

Inne

Atrament stosowany przez firmę Epson w rozwiązaniach biznesowych ma same zalety – pozwala on na uzyskanie świetnych wydruków, doskonałe odwzorowanie kolorów oraz trwałość porównywalną z tą oferowaną przez urządzenia laserowe.

W sprzedaży znajdują się wkłady z atramentem w różnych rozmiarach. Warto zwrócić uwagę szczególnie na te najbardziej pojemne. Wkład czarny powinien wystarczyć na zadrukowanie aż 75000 stron! Z kolei każdy z powiększonych wkładów kolorowych zapewnia możliwość zadrukowania 50000 stron. Są to ogromne wartości. W sprzedaży są także wkłady pozwalające na wydrukowanie 20000 stron. Niestety ceny materiałów eksploatacyjnych nie są znane (są ustalane indywidualnie w czasie zakupu), toteż nie jesteśmy w stanie ustalić ceny druku jednej strony. Musimy uwierzyć producentowi, że jest ona bardzo niska.

Inne

Na urządzenie producent udziela 12-miesiecznej gwarancji. Tutaj moglibyśmy oczekiwać czegoś więcej, zwłaszcza, że konkurencyjni producenci oferują dwa, a czasem nawet trzy lata opieki gwarancyjnej.

Większy brat

Zanim przejdziemy do podsumowania, warto wspomnieć jeszcze o większym bracie testowanego urządzenia, modelu WorkForce Pro WF R8590DTWF. Jest to urządzenie wielofunkcyjne w rozmiarze A3+, które różni się tylko pod paroma względami od WF-R5690. Są to między innymi: możliwość jednoprzebiegowego dwustronnego skanowania i kopiowania, możliwość wydrukowania aż 75000 stron miesięcznie, obsługa papieru o większym formacie oraz szuflady na arkusze w systemie modułowym, które można rozszerzyć do pięciu sztuk.

Poza tym WF R8590DTWF (na pierwszym planie) zachowuje wszystkie zalety mniejszego urządzenia. Korzysta z bardzo dobrego atramentu DURABrite Ultra . Wkłady dostępne dla tego urządzenia są większe – pozwalają na wydruk 75000 stron bez konieczności uzupełniania, zarówno w czerni i bieli oraz kolorze. Jeśli zatem będziecie szukali podobnego urządzenia w większym formacie, warto przyjrzeć się także temu modelowi.

Podsumowanie

Epson WF-R5690DTWF jest urządzeniem wielofunkcyjnym, które łączy wszystkie cechy pożądane przez przedsiębiorców. Oferuje ono wydruki wysokiej jakości, o dobrym odwzorowaniu kolorów, zachowując przy tym niskie koszty eksploatacji. Model ten umożliwia szybkie skanowanie i kopiowanie dokumentów, a także łatwe zarządzanie plikami i dostępem do funkcji oferowanych przez MFP. Jest przy tym także bardzo łatwe w obsłudze oferując duży kolorowy dotykowy ekran z polskim menu.

Cena urządzenia, podobnie jak materiałów eksploatacyjnych, nie jest znana. Z pewnością jest to jednak najdroższe urządzenie w naszym zestawieniu – posiada ono największe możliwości, a także pozwala na wydrukowanie bardzo dużej liczby stron każdego miesiąca. WorkForce Pro WF R5690DTWF nada się idealnie do małych i średnich biur dlatego warto pomyśleć o tym modelu planując swój następny wydatek związany z technologią drukowania.

Zalety: Wady:
- łatwa obsługa dzięki ekranowi dotykowemu - duża waga urządzenia
- proste przełączanie pomiędzy trybami pracy - krótki okres gwarancyjny
- łatwy dostęp do ustawień druku
- sporo możliwości przesyłania plików
- dodatkowy port USB
- bardzo wysoka jakość wydruków
- duża prędkość drukowania
- funkcja kontroli dostępu
- możliwość pracy w trybie cichym

*Wszystkie zdjęcia pochodzą z : www.conowego.pl