Aby postawić dom jednorodzinny lub szeregowiec trzeba liczyć się z wydatkami o ponad 5 proc. wyższymi niż rok temu. Najbardziej podrożały koszty rusztowań i malowania. Najmniejsze wzrosty cen dotyczą montażu podłóg, posadzek oraz urządzeń elektrycznych.

Z opublikowanych w piątek danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że koszt budowy budynku wolnostojącego jednorodzinnego, bez podpiwniczenia, w zeszłym roku (od stycznia do grudnia) wzrósł o 5,4 proc.

O tyle samo wzrósł koszt postawienia budynku szeregowego, czyli tzw. segmentu jednorodzinnego.

Wzrost kosztów budowy budynków wolnostojących był jednak w zeszłym roku wolniejszy niż jeszcze w 2023 r. Wtedy dynamika wzrostu sięgnęła 9,9 proc. dla domu jednorodzinnego i 10,3 proc. dla segmentu.

Jakie elementy budowy domu podrożały w 2024 r.?

Z wyliczeń GUS wynika, że w zeszłym roku najmocniej wzrosły koszty rusztowań (8,4 proc.), malowań (8,0 proc.) oraz izolacji termicznej rurociągów (7,3 proc.).

Najwolniej rosły z kolei ceny takich składowych jak prace uzupełniające (2,6 proc.), urządzeń elektrycznych (3,4 proc.) oraz podłóg i posadzek (4,3 proc.).

GUS precyzuje, że mając na myśli budynek wolnostojący jednorodzinny, bez podpiwniczenia, chodzi o 1- lub 2-kondygnacyjny budynek mieszkalny z wiatą garażową i zadaszonym tarasem. Szeregowiec to z kolei, wg nomenklatury GUS, budynek mieszkalny dwukondygnacyjny z garażem.