W umowach deweloperskich można znaleźć postanowienia dotyczące odpowiedzialności dewelopera za wady nieruchomości. Niektóre z nich są tak skonstruowane, aby ograniczały, a nawet wyłączały dewelopera z wszelkiej odpowiedzialności. Jak je rozpoznać?

Umowa deweloperska a odpowiedzialność za wady

W umowach deweloperskich można znaleźć postanowienia dotyczące odpowiedzialności dewelopera za wady lokalu czy budynku.

Są to postanowienia, które ograniczają, a nawet wyłączają odpowiedzialność dewelopera względem konsumenta– wyjaśnia w rozmowie z Gazetą Prawną Paulina Szeremeta, radca prawny w Kancelarii Radców Prawnych K & L Legal Granat i Wspólnicy.

Jak wskazuje prawniczka, najczęściej dotyczą one zapisów wyłączających prawo do odstąpienia od umowy w przypadku ujawnienia istotnych wad nieruchomości.

Zapisy mogą również wyłączać odpowiedzialność dewelopera poprzez istotne ograniczenie możliwości zgłaszania reklamacji dotyczących ujawnionych wad, na przykład poprzez skrócenie terminu rękojmi lub wybiórcze określenie wad, które deweloper ma obowiązek usunąć – tłumaczy mec. Szeremeta.

Umywanie rąk – brak odpowiedzialności za wady nieruchomości

W prowadzonym przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zestawieniu klauzul abuzywnych można znaleźć także postanowienia dotyczące odpowiedzialności dewelopera za wady lokalu lub budynku.

Pod numerem 1418 wpisano takie postanowienie: "Strony uznają, iż wady stwierdzone protokołem odbioru wyczerpują całość wad lokalu. Kupujący nie może domagać się naprawy wad, które nie zostaną ujęte w protokole, chyba że wady te stanowią wady ukryte lokalu" – przytacza mec. Szeremeta.

Co to jest umowa deweloperska?

Umowadeweloperska jest jedną z najczęściej zawieranych umów. Jej definicja znajduje się w ustawie z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu mieszkalnego oraz deweloperskim funduszu gwarancyjnym. Zgodnie z treścią art. 5 pkt 6 powyższego aktu, stanowi ona "umowę zawartą między nabywcą a deweloperem, na podstawie której deweloper zobowiązuje się do wybudowania budynku oraz ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego i przeniesienia własności tego lokalu oraz praw niezbędnych do korzystania z tego lokalu na nabywcę albo zabudowania nieruchomości gruntowej stanowiącej przedmiot własności lub użytkowania wieczystego domem jednorodzinnym i przeniesienia na nabywcę własności tej nieruchomości lub użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej i własności domu jednorodzinnego na niej posadowionego stanowiącego odrębną nieruchomość lub przeniesienia ułamkowej części własności tej nieruchomości wraz z prawem do wyłącznego korzystania z części nieruchomości służącej zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, a nabywca zobowiązuje się do spełnienia świadczenia pieniężnego na poczet nabycia tego prawa".