statystyki

Ziemia rolna pułapką dla dewelopera

autor: Anna Krzyżanowska08.03.2016, 07:48; Aktualizacja: 08.03.2016, 08:38
Ziemię rolną po 30 kwietnia będzie mógł nabyć co do zasady jedynie rolnik indywidualny.

Ziemię rolną po 30 kwietnia będzie mógł nabyć co do zasady jedynie rolnik indywidualny.źródło: ShutterStock

Problem: Deweloperzy i inni przedsiębiorcy, którzy posiadają ziemię rolną np. w celach inwestycyjnych, z niepokojem przyglądają się pracom nad projektem ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw, który wprowadza wiele ograniczeń związanych z obrotem gruntami rolnymi. Ich obawy okazują się całkowicie zasadne. Projektowane zmiany utrudnią bowiem przedsiębiorcom sprzedaż posiadanych gruntów inwestycyjnych. I znacznie zawężą krąg potencjalnych nabywców. Sprawdzamy zatem, co w świetle planowanej ustawy będzie mógł po 30 kwietnia 2016 r. zrobić właściciel nieruchomości rolnej chcący dokonać jej sprzedaży. Niestety, już za dwa miesiące, w sytuacji gdy deweloper zechce sprzedać posiadane działki na rzecz innego podmiotu niż rolnik indywidualny, jednostka samorządu terytorialnego bądź Skarb Państwa, jedynym korzystnym dla niego wyjściem może się okazać wyłączenie działek z produkcji rolnej. A to wiąże się z wysokimi kosztami. Po 30 kwietnia deweloperzy mogą zatem na sprzedaży ziemi rolnej stracić.

Co proponuje projekt nowelizacji?

● Ziemię rolną po 30 kwietnia będzie mógł nabyć co do zasady jedynie rolnik indywidualny. Za takiego projekt uznaje osobę fizyczną będącą właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha, posiadającą kwalifikacje rolnicze oraz od co najmniej pięciu lat zamieszkałą w gminie, na obszarze której jest położona jedna z jego nieruchomości rolnych. Dodatkowo rolnik indywidualny posiadający rolę o powierzchni większej niż 20 ha ma być zobligowany do podlegania ubezpieczeniu KRUS w pełnym zakresie (ten obowiązek będzie zawieszony w okresie pięciu lat od dnia wejścia ustawy w życie).

● Sprzedaż gruntów rolnych nierolnikowi ma być możliwa, gdy nabywcą jest:

– osoba bliska zbywcy (zstępni, wstępni, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa, małżonka, osoby przysposabiające i przysposobione),

– jednostka samorządu terytorialnego,


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • laura(2016-03-14 14:42) Zgłoś naruszenie 20

    Deweloperzy może i stracą ale najbardziej poszkodowani będą jak zwykle kupujący, pozbawia się ich bowiem możliwości kupienia choćby takiego domu jak Villa Campina, to niedrogie domy z możliwością dofinansowania MDM. Czy ktoś jest w stanie odpowiedzieć co dostaniemy w zamian kiedy nie będzie można budować za miastem i skończą się dopłaty?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie