Towarzystwa Budownictwa Społecznego prowadzące działalność na terenie całego kraju, sukcesywnie rozszerzają swoją ofertę trafiając do różnych grup społecznych. Poza mieszkaniami na wynajem i z partycypacją osób fizycznych, powstają również lokale dostosowane do potrzeb seniorów oraz tzw. chronione, przygotowywane z myślą o potrzebach osób niepełnosprawnych fizycznie i intelektualnie.

Coraz częściej aktywność TBS-ów wykracza też poza budynki mieszkalne – w stronę realizacji różnego rodzaju projektów mających na celu integrację lokalnej społeczności. W tegorocznej, wyjątkowo wyrównanej edycji Ogólnopolskiego Rankingu Najlepszych Towarzystw Budownictwa Społecznego, zwyciężyło Gdańskie TBS, wyprzedzając ubiegłorocznych wiceliderów: Toruńskie TBS i Stargardzkie TBS. Trzeci stopień podium podzieliły między siebie Towarzystwa Budownictwa Społecznego z Wrocławia i Katowic. To ostatnie poprawiło swoją lokatę aż o dwie pozycje w stosunku do ubiegłorocznej edycji Rankingu. Z kolei o „oczko” wyżej w porównaniu z 2021 rokiem, uplasowały się Miejskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Płocku oraz Jaworznickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Wartym odnotowania jest również udany powrót do czołowej 10. ogólnopolskiego zestawienia Wyszkowskiego TBS, realizującego rozwiązania związane z poprawą efektywności energetycznej, odnawialnymi źródłami energii oraz uwzględniającymi zdalne zarządzanie infrastrukturą w mieszkaniach (tzw. „mieszkania inteligentne”).

Zapraszamy naszych Czytelników do zapoznania się ze szczegółowymi wynikami Ogólnopolskiego Rankingu Najlepszych Towarzystw Budownictwa Społecznego za rok 2022, zamieszczonymi w tabeli rankingowej oraz wypowiedziami niektórych tegorocznych Laureatów w wydaniu papierowym. Zachęcamy również do lektury pełnych prezentacji wybranych Towarzystw Budownictwa Społecznego z krajowej 10., na stronie: www.strefa-gospodarki.pl

Wojciech Szymański Prezes Zarządu Gdańskiego TBS Sp. z o.o.:

Z ogromną satysfakcją przyjąłem informację o zajęciu 1. miejsca w Rankingu. Nasza Spółka od 25 lat realizuje politykę mieszkaniową Miasta Gdańska, korzystając ze wszystkich możliwych wsparć rządowych. W ubiegłym roku skupiliśmy się na sfinalizowaniu miejskiego projektu integracji lokalnej społeczności, wskutek czego powstało Centrum Aktywności Lokalnej. W kwietniu 2021 roku oddano pierwszy w mieście budynek dla lokalnej społeczności o powierzchni 1492 m². Mieszczą się tam Centrum Integracji Sąsiedzkiej, Biblioteka, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna. Spółka rozpoczęła również budowę czterech budynków ze 127 mieszkaniami, które powiększą już istniejący zasób o liczbie 1776 lokali mieszkalnych. W kolejnych latach planujemy kontynuować inwestycje zgodnie z polityką mieszkaniową Gdańska.

Beata Żółtowska Prezes Zarządu Toruńskiego TBS Sp. z o.o.:

Zdobycie II miejsca piąty rok z rzędu to niezwykły zaszczyt i satysfakcja z docenienia naszej codziennej pracy. To również zobowiązanie i zachęta, by dalej działać tak prężnie jak dotychczas. Ostatni rok dla TTBS Sp. z o.o. to na pewno zakończenie budowy IV etapu OM Jar z mieszkaniami dla seniorów z partycypacją osób fizycznych oraz rozpoczęcie budowy ostatnich dwóch budynków I etapu budowy osiedla Glinki. Nasze plany są ambitne – mamy dokumentację na ok. 1000 mieszkań, na osiedlu Glinki, przy ul. Rolniczej oraz Pod Dębową Górą. Wynika to m.in. z dużego zainteresowania mieszkaniami na najem budowanymi przez naszą Spółkę. Zamierzamy cały czas poszerzać nasz zasób, aby zaspokoić potrzeby mieszkaniowe Torunia.

Agata Kmieć-Łuciuk Prezes Zarządu Stargardzkiego TBS Sp. z o.o.:

Jesteśmy zaszczyceni tym, że po raz kolejny Nasze Towarzystwo znalazło się na podium rankingu. Pokazuje to, że nasza wielokierunkowa praca oparta nie tylko na budowaniu budynków mieszkalnych ale także budynków użyteczności publicznej, takich jak Stargardzkie Centrum Nauki, jest zauważalna i doceniana. Zawsze staramy się realizując nasze projekty pamiętać o społecznym charakterze naszej Firmy, czego dowodem jest stale rozwijany program mieszkań wspomaganych „Potrzebny Dom”. Dążymy także do efektywnego wykorzystywania dostępnych możliwości aplikowania o środki zewnętrzne krajowe i unijne. Istotną kwestią w naszej działalności jest współpraca z licznymi podmiotami, bez której wiele projektów nie mogłoby zaistnieć, ale także cały Zespół pracowników Spółki, którym należą się podziękowania.

Tomasz Maciaś Prezes Zarządu Opolskiego TBS Sp. z o.o.:

Dziękujemy za docenienie naszej pracy w kolejnej edycji konkursu, będące docenieniem zaangażowania całego zespołu. Już kolejny raz z rzędu zajęliśmy zaszczytne miejsce w czołówce. Ciężką pracą i zaangażowaniem mieszkańcom naszego pięknego miasta pragniemy udowodnić, że stać nas na miejsce na podium. Stale rozwijamy naszą bazę mieszkaniową. Dzięki dobrej współpracy z zarządem Miasta Opole, pomimo trudności realizujemy nową inwestycję, gdzie powstanie 159 mieszkań TBS i 5 lokali użytkowych. Na nową inwestycję zostały już pozyskane środki z Funduszu Dopłat i Rządowego Fundusz Rozwoju Mieszkalnictwa. Przed nami kolejne inwestycje i tym samym kolejne wyzwania w tych nieprzewidywalnych czasach, mamy nadzieję zakończone sukcesem, za rok będą docenione na miarę podium rankingu.

Mirosław Kłobukowski Prezes Zarządu MTBS Sp. z o.o. w Płocku:

Z satysfakcją przyjęliśmy informację o znalezieniu się w pierwszej piątce najlepszych TBS-ów. To prestiżowe wyróżnienie, będące mocnym podkreśleniem i zwieńczeniem jubileuszu 25-lecia działalności. To docenienie na forum ogólnopolskim naszych działań, osiągnięć i pozycji, a także zachęta do dalszej pracy na rzecz lokalnej społeczności. Płock, także dzięki nam, dynamicznie się rozwija, realizując szereg pionierskich programów mieszkaniowych. Nie byłoby takich efektów, gdyby nie praca i zaangażowanie pracowników i współpracowników, ale przede wszystkim wzorowa współpraca z Gminą-Miastem Płock, ze wszystkimi prezydentami na przestrzeni lat, a w szczególności z Prezydentem Andrzejem Nowakowskim i Marszałkiem Województwa Mazowieckiego Adamem Struzikiem. To tak naprawdę ich sukces, ich niekwestionowana zasługa i za to im dziś bardzo dziękuję.

Remigiusz Dekarli Prezes Zarządu Pilskiego TBS Sp. z o.o.:

Miejsce w pierwszej siódemce Ogólnopolskiego Rankingu Najlepszych Towarzystw Budownictwa Społecznego, świadczy o bardzo dobrej kondycji naszej firmy. Zrealizowaliśmy 22 budynki i obecnie dysponujemy 966 mieszkaniami dla mieszkańców nie tylko naszego miasta. Ponadto zarządzamy 155 nieruchomościami wspólnot mieszkaniowych, poprawiając stan i wygląd nieruchomości. W 2021 roku oddaliśmy do użytku 36-lokalowy budynek mieszkalny – tradycyjnie w wersji „pod klucz”, z niezbędną infrastrukturą i zagospodarowaniem terenu nieruchomości. Inwestycja została zrealizowana z udziałem środków z Funduszu Dopłat BGK w Warszawie; środków Gminy Piła i Spółki. Nie zapominamy również o lokalnej społeczności, wspierając szereg wydarzeń odbywających się na terenie miasta. Naszym celem jest utrzymanie rozwoju Spółki w kolejnych latach.

Agnieszka Ołdak-Prokop Prezes Zarządu Wyszkowskiego TBS Sp. z o.o.

Dziękujemy Kapitule za wyróżnienie i docenienie naszej pracy. Jest to dla nas motywacja do dalszych działań. Uczestniczymy w realizacji zadania własnego Gminy, jakim jest zaspokojenie mieszkaniowych potrzeb lokalnej społeczności. TBS swoją działalnością dobrze wpisuje się w program zrównoważonego rozwoju Gminy Wyszków. Aktualnie realizujemy budowę budynku trzyklatkowego, pięciokondygnacyjnego z poddaszem użytkowym z 41 mieszkaniami oraz 40 miejscami postojowymi w garażu podziemnym. Projekt przewiduje rozwiązania poprawiające efektywność energetyczną, odnawialne źródła energii oraz uwzględnia zdalne zarządzanie infrastrukturą w mieszkaniach, tzw. „mieszkania inteligentne”. Działania Spółki kierujemy na jej rozwój w kolejnych latach. Jesteśmy w trakcie przygotowań koncepcji na kolejną inwestycję.

ikona lupy />
foto: materiały prasowe