Gros pieniędzy przeznaczonych na dopłaty w 2014 r. wróci do budżetu.
Ponad 325 mln zł – tyle wyniosło na koniec listopada dofinansowanie do kredytów na zakup nowych mieszkań przyznane w ramach rządowego programu Mieszkanie dla Młodych. Z tej kwoty ok. 211 mln zł to dopłaty, które zostaną wypłacone razem z kredytami jeszcze w 2014 r. Oznacza to, że z tegorocznej puli 600 mln zł wykorzystano zaledwie 35,2 proc. środków.
Wiele wskazuje, że w grudniu statystyka znacząco się nie poprawi, bo banki przestają (SGB-Bank i Getin Noble Bank) lub już przestały (Alior, Deutsche Bank, PKO BP, Millennium i BGŻ) przyjmować wnioski o kredyt z dopłatą z budżetu MdM na 2014 r. – W grudniu nie spodziewam się już rewolucji – przyznaje Marcin Krasoń, analityk Home Broker. Podobne są prognozy Polskiego Związku Firm Deweloperskich, który na początku roku typował taki właśnie poziom wykorzystania środków.
Słabe wyniki to skutek konstrukcji programu. Obejmuje on jedynie zakup nowych mieszkań, podczas gdy rynek deweloperski poza większymi miastami jest słabo rozwinięty. Ponadto dopłata wypłacana jest dopiero przy ostatniej transzy kredytu, czyli kiedy lokal jest już gotowy. Tak zaawansowanych w budowie mieszkań, mogących skorzystać z budżetu MdM na 2014 r., nie było zbyt dużo. W wielu regionach zbyt niskie były też limity cen mieszkań wyznaczone przez program.
Obserwatorzy rynku liczą, że w kolejnych latach MdM będzie lepiej wykorzystany. Impulsem do poprawy wyników powinien być m.in. wzrost wymagań co do wkładu własnego przy kredycie, który od stycznia wzrośnie z 5 do 10 proc., i lepsze przygotowanie oferty deweloperów. Na dodatek rząd przygotowuje nowelizację ustawy o MdM, dzięki której wzrosnąć ma m.in. dofinansowanie dla rodzin wielodzietnych. Możliwe, że w MdM będzie też można kupić mieszkanie powstałe po przebudowie i dotowane będą wszystkie nowe mieszkania spółdzielcze. – Przewidujemy, że nowelizacja wejdzie w życie w połowie przyszłego roku – informuje Piotr Popa, rzecznik Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Według Agnieszki Pilarek z Deutsche Banku zmiana przepisów poprawi sytuację, ale nie wpłynie znacząco na poziom wykorzystania środków. – Tym, co rzeczywiście mogłoby pomóc programowi, byłoby włączenie rynku wtórnego lub zwiększenie limitów wartości mieszkania – ocenia.
Według PZFD bardzo istotne jest także zniesienie dla rodzin wielodzietnych wymogu, aby lokal kupowany w MdM nie musiał być dla nich pierwszym własnym