Znamy już zasady funkcjonowania programu Mieszkanie dla Młodych, który wejdzie w życie wraz z początkiem stycznia. Expander zwraca uwagę, że część z nich może być zaskoczeniem, zwłaszcza dla tych, którzy interesowali się wcześniejszym programem „Rodzina na swoim”. Łatwiej będzie np. uzyskać dopłaty na mieszkanie zlokalizowane niedaleko od dużych miast.

Pierwszą ciekawostką jest to, że łatwiej będzie można uzyskać dopłatę na nieruchomości położone w okolicach dużych miast. Wcześniej było to zwykle niemal niemożliwe. Zaraz za granicą np. Warszawy czy Krakowa obowiązywały bowiem znacznie niższe limity cen, takie jak na całym pozostałym terenie danego województwa. Tymczasem ceny mieszkań w pobliżu dużych miast są znacznie wyższe niż w rejonach od nich oddalonych.

ikona lupy />
Różnice w limitach dopłat w róznych województwach / Media

Aby rozwiązać ten problem w MdM w gminach sąsiadujących z dużymi miastami limity cen będą średnią pomiędzy limitem dla miasta i dla pozostałej części województwa. Zastrzeżono jednak, że nie mogą być one wyższe niż 120% wartości obowiązujących w oddalonych rejonach województwa. W rezultacie, pod Warszawą można będzie otrzymać dopłatę do mieszkania kosztującego nie więcej niż 4 404,84 PLN za mkw. Tymczasem w innych częściach Mazowsza maksymalna cena wyniesie 3 670,70 PLN za mkw. Na terenie stolicy limit jest oczywiście najwyższy i wyniesie 5 864,65 PLN.

Brak dopłat na budowę domu w systemie gospodarczym
Kolejna istotna zmiana w stosunku do „Rodziny na swoim” to brak możliwości uzyskania dopłaty na budowę domu systemem gospodarczym. Dom można kupić od osoby, która wybudowała go w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Jeśli chcemy go zbudować, to również możemy liczyć na pomoc, ale w formie zwrotu części podatku VAT za materiały budowlane. W przypadku VAT wynoszącego 23% kwota zwrotu wyniesie 65,22% kwoty podatku VAT wynikającej z faktur. Nie może to być jednak więcej niż 12,195% kwoty stanowiącej iloczyn 70 mkw. i wskaźnika ceny jednego metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego.

Forma wypłaty

Inna będzie też forma wypłaty dopłat. W przypadku „Mieszkania dla młodych” będzie to jednorazowa wypłata (10% lub 15%) plus ewentualna dodatkowa (5%) w przypadku, gdy urodzi się trzecie (lub kolejne) dziecko. Odsetki od kredytu hipotecznego będzie trzeba natomiast od razu spłacać w pełnej wysokości. Nie ma tu więc okresu ośmiu lat niższych rat jak było to w przypadku „Rodziny na swoim”. Ciągle zagadką pozostaje jednak to, w których bankach będzie można się starać o kredyt w ramach MdM oraz jakie będą jego parametry (np. marża).

Dla kogo MdM?

Pieniądze będą mogły otrzymać jedynie osoby, które będą kupowały swoje pierwsze w życiu mieszkanie lub dom (w przypadku małżeństw warunek dotyczy obojga małżonków). Musi być ono kupione za kredyt zaciągnięty na co najmniej 50% ceny nabywanej nieruchomości na okres co najmniej 15 lat. Uczestnicy programu nie mogą być starsi niż 35 lat (w przypadku małżeństw decyduje wiek młodszego małżonka). Nieruchomość muszą kupić na rynku pierwotnym. Mogą też zbudować nowy dom, a wtedy dopłata ma formę zwrotu części VAT, a maksymalny wiek rośnie do 36 lat. Jeżeli nabywca wychowuje minimum trójkę dzieci, powierzchnia kupowanego mieszkania nie może być większa niż 75 mkw. lub 85 mkw.
a w przypadku domu jednorodzinnego 100 mkw. lub 110 mkw. Zwykle najtrudniejszym do spełnienia warunkiem będzie jednak to, że cena nabywanej nieruchomości nie może przekroczyć określonego limitu (podany w tabeli).

Jarosław Sadowski