Wzrost sprzedaży u deweloperów i rosnące zainteresowanie hipotekami sugerują, że na rynku nieruchomości wraca koniunktura. Wzięciem cieszą się oferty z wyższej półki.
Deweloperzy mieszkaniowi mają za sobą dobry miesiąc. Z informacji zebranych przez DGP od 10 spółek z branży wynika, że w kwietniu ich łączna sprzedaż była o 7,7 proc. wyższa niż przed rokiem i wyniosła ponad 470 mieszkań. Wzrost sprzedaży zbiegł się z sezonem targów mieszkaniowych, który na dobre wystartował właśnie w kwietniu. Jednak jako główne przyczyny deweloperzy wskazują między innymi atrakcyjne ceny oraz sporą liczbę i rodzaj projektów w ofercie. Najlepiej powiodło się deweloperom, którzy mają w swojej ofercie mieszkania z wyższej półki, ponieważ na takie lokale jest coraz więcej chętnych.
– Zdywersyfikowany portfel inwestycji bardzo pomaga. W wielu przypadkach siłą napędową są kupujący właśnie w segmencie wyższym i średnim. Gorzej ma się segment popularny, w którym kupujący mają większe problemy z kredytami – ocenia członek zarządu jednego z dużych krajowych deweloperów.