Zdecydowana większość przepytanych przez Open Finance banków deklaruje, że udziela kredytów hipotecznych osobom pracującym poza granicami kraju (inne podejście mają m.in. Bank Zachodni WBK, Bank Pocztowy). Każda z instytucji zapewnia, że warunki cenowe dla osób zarabiających w Polsce i poza nią są zawsze takie same. Ale już jeśli chodzi o wymagany wkład własny to występują różnice.
O ile osoba pracująca w Polsce znajdzie jeszcze kredyt hipoteczny bez wymaganego wkładu własnego, to ktoś uzyskujący dochody poza krajem ma na to niewielką szansę. W zasadzie jedynym bankiem, który deklaruje udzielanie takich kredytów jest PKO BP, aczkolwiek możliwe jest to tylko przy ubezpieczeniu brakujących 20 proc. wkładu. W Deutsche Banku PBC, Euro Banku, ING Banku i placówkach Kredyt Banku (który należy teraz do BZ WBK) minimalny wkład własny nie przekracza 30 proc. W BPH np. zależy od miejsca uzyskiwania dochodów. Osoby pracujące w UE, Norwegii oraz Szwajcarii muszą przygotować 20 proc. wartości mieszkania, ale już poza tymi krajami wymagana kwota to 50 proc. Osoby chcące zaciagnąć kredyt w Crédit Agricole muszą mieć 40 proc. wartości mieszkania, a w Nordei aż 60 procent.
Spory rozstrzał pomiędzy bankami jest też jeśli chodzi o podejście do tego, gdzie i w jakiej formie ma być klient zatrudniony. Najczęściej pojawiającą się odpowiedzią jest praca na terenie Unii Europejskiej (często poszerzonej o Norwegię i Szwajcarię) i zatrudnienie na umowę o pracę (najlepiej oczywiście na czas nieokreślony). Klientów uzyskujących dochody poza UE akceptują m.in. Nordea i PKO BP. Euro Bank z kolei jest otwarty na osoby zarabiające poza UE, ale tylko jeśli są marynarzami, pilotami lotniczymi bądź członkami załogi pokładowej samolotu. Deutsche Bank PBC enigmatycznie informuje, że kredyt mogą otrzymać osoby uzyskujące dochody na terenie Polski, Niemiec lub na terenie innego kraju o zbliżonych regulacjach prawnych dotyczących prawa pracy, prawa kredytowego, a Getin Bank deklaruje z kolei podejście indywidualne.
Osoby zatrudnione inaczej niż na umowę o pracę nie mają szans na kredyt m.in. w: Banku BPS, BPH, Credit Agricole, ING Banku i Kredyt Banku. Zróżnicowane formy zatrudnienia przyjmuje PKO BP, ale już osoba prowadząca poza Polską działalność gospodarczą kredytu mieszkaniowego nie dostanie. Podobnie zresztą jak w BNP Paribas Banku, Euro Banku i Getinie. Prowadzący działalność gospodarczą mogą za to ubiegać się o kredyt hipoteczny w Deutsche Banku PBC, ale tylko jeśli miejscem prowadzenia tej działalności są Niemcy.
Istotnym aspektem zaciągania kredytu hipotecznego jest przygotowanie dokumentów. Niektóre banki (m.in. BNP Paribas, BPH, Euro Bank i Getin) przyjmują dokumenty w języku angielskim, w Kredyt Banku jest to możliwe tylko dla wyciągu z rachunku osobistego i kart kredytowych. Pozostałe dokumenty muszą być przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego. Bez wizyty u niego nie obędzie się przy zaciąganiu kredytu w BPS, Citi Handlowym, Credit Agricole, ING Banku, Nordei i PKO BP. Najbardziej elastyczną instytucją pod tym kątem jest Deutsche Bank PBC, który przyjmuje dokumenty po angielsku i niemiecku.
Sporo zachodu kosztować może udowodnienie swojej wiarygodności kredytowej. Większość banków wymaga dokumentu potwierdzającego ją wystawionego przez odpowiednik naszego Biura Informacji Kredytowej. Klientów nie sprawdzają w takich instytucjach jedynie BPH, Getin i Kredyt Bank. Euro Bank z kolei dokonuje weryfikacji tylko w niektórych przypadkach.
Praktycznie każdy bank deklaruje elastyczność jeśli chodzi o kontakty z klientem. Wiadomo, że dla osoby pracującej za granicą wizyty w placówce bankowej mogą nie być takie proste, więc najwygodniej jest wystawić komuś zaufanemu pełnomocnictwo w formie aktu notarialnego. Dzięki temu uda się ograniczyć wizyty w kraju do minimum. W Kredyt Banku zamiast u notariusza dokument taki można wystawić na specjalnym formularzu banku w obecności pracownika KB.
Ze względu na źródła dokumentów, tłumaczenia oraz różnice pomiędzy systemami prawnymi proces zaciągania kredytu hipotecznego przez osobę pracującą poza granicami Polski trwa zwykle dłużej niż w przypadku klienta zatrudnionego w Polsce. Warto dodać, że osoby pracujące za granicą mają wciąż szansę na pozyskanie kredytu walutowego. Zarabiając w euro, frankach szwajcarskich czy funtach można dostać w Polsce kredyt w tejże walucie.