Zaanonsowany przez rząd program Mieszkanie dla Młodych (MdM) przedstawiany jest jako następca kończącego się w tym roku programu Rodzina na Swoim (RnS). Czy będzie on na tyle skuteczny, by efektywnie zastąpić dotychczasowe wsparcie? Kto i w jakim przypadku może będzie mógł liczyć na rządową pomoc?
Reklama

Wizja uruchomienia kolejnego mieszkaniowego programu pomocowego przedstawiona została w wystąpieniu, potocznie nazywanym drugim expose premiera, oraz towarzyszącej mu ministerialnej konferencji prasowej. Rząd zaprezentował znaczną część głównych założeń programu Mieszkanie dla Młodych, które jednak znacząco różnią się od wytycznych stosowanych w przypadku Rodziny Na Swoim. Czy mimo licznych różnic programy te posiadają także wspólne założenia?

Sprawdź wyniki aktualnego porównania kredytów hipotecznych

MdM kontra RnS

Programy rządowego wsparcia, mimo pewnych podobieństw, znacznie się od siebie różnią. Jedną z podstawowych rozbieżności jest to, że w MdM z dofinansowania będzie można skorzystać przy kupnie nowego mieszkania. W przeciwieństwie do RnS program dotyczył będzie więc wyłącznie rynku pierwotnego - deweloperskiego i nie zakłada możliwości współfinansowania budowy domu.

Reklama

Podobnie jak w przypadku Rodziny na Swoim, możliwość skorzystania z programu MdM będą miały osoby samotnie wychowujące dzieci, single oraz małżeństwa. Z tą jednak różnicą, że wcześniejszy wymóg maksymalnego wieku 35 lat nie dotyczył osób samotnie wychowujących dzieci oraz małżeństw, w których przynajmniej jeden z małżonków nie ukończył 35 roku życia. Wskazania MdM pokazują wyraźnie, że udogodnienia te zostaną zniesione, a beneficjentami programu będą mogły zostać osoby w wieku – bez wyjątku – do 35 lat.

Identyczna w stosunku do RnS pozostanie ponadto maksymalna wielkość mieszkania, która wynieść ma 75 m kw. – dotychczasowe informacje nie przewidują redukcji powierzchni dla nabywających nieruchomość singli. Inną cechą wspólną programów jest także, ustalany dla poszczególnych regionów kraju, limit ceny finansowanej nieruchomości. Zasadniczą różnicą pomiędzy programami jest jednak tryb i wielkość przekazywanego dofinansowania. W przypadku MdM wypłacone zostanie ono przy udzielaniu kredytu i stanowiło będzie niejako wkład własny.Warunki RnS przewidują dofinansowanie w wysokości połowy wartości odsetek należnych w pierwszych 8 latach kredytowania. Nowy program wsparcia zakłada, że podstawowa wysokość wsparcia wynosiła będzie 10% ceny nabywanego mieszkania. Zostanie ona dodatkowo powiększona o 5% gdy rodzina ubiegająca się o kredyt ma dziecko. Dodatkowe 5% wartości mieszkania odliczone zostanie od wysokości kredytu, gdy w ciągu 5 lat od zaciągnięcia kredytu rodzina ta powiększy się o trzecie lub kolejne dziecko.

Porównanie programów Rodzina na Swoim i Mieszkanie dla Młodych
Rodzina na Swoim Mieszkanie dla Młodych
Dla kogo Małżeństwa, single, osoby samotnie wychowujące dziecko Małżeństwa, single, osoby samotnie wychowujące dziecko
Limit wiekowy  Do 35 lat z wyjątkiem osób samotnie wychowujących dzieci i małżeństw, gdzie przynajmniej jeden ze współmałżonków nie ukończył 35 roku życia Do 35 lat bez wyjątków 
Współfinansowana nieruchomość  Dom, mieszkanie  Mieszkanie 
Rynek zakupu Pierwotny, wtórny  Pierwotny 
Wielkość nieruchomości Domy do 140 mkw., mieszkania do 75 mkw. – 50 mkw. w przypadku singli  Do 75 mkw. 
Limit ceny nieruchomości  Tak Tak
Podstawa wyliczenia dopłaty  30 mkw. mieszkania - single  50 mkw. mieszkania 
50 mkw. mieszkania lub 70 mkw. domu - małżeństwa oraz osoby samotnie wychowujące dzieci 
Wielkość dofinansowania  Połowa odsetek na przestrzeni pierwszych 8 lat kredytowania  10%, 15% dla rodzin posiadających min. 1 dziecko, 20% dla rodzin, które w ciągu pierwszych 5 lat powiększą się o 3 lub kolejne dziecko
Tryb wypłaty  Miesięczna  Jednorazowa 
Źródło: TotalMoney.pl

Zalety i wady MdM

Największą zaletą MdM jest fakt kontynuowania (niezależnie od ostatecznego kształtu) programu dofinansowującego kupno nieruchomości przez osoby młode. Za zaletę uznać można także to, że dofinansowanie zmniejsza wartość udzielanego kredytu, więc wysokość rat będzie odpowiednio mniejsza przez cały okres finansowania, a nie wyłącznie przez pierwsze 8 lat, jak miało to miejsce w RnS.

Oblicz ratę kredytu hipotecznego w 3 krótkich krokach i znajdź najtańszy kredyt dla siebie

Największymi wadami programu są kolejno: restrykcje dotyczące wieku beneficjentów, ograniczenie możliwości zakupu nieruchomości do wyłącznie rynku pierwotnego, redukcja wartości dofinansowania, brak możliwości preferencyjnego kredytowania budowy domu. Wszystkie te wady doprowadzić mogą bowiem do znacznego zmniejszenia się grona potencjalnych odbiorców programu.

Warto w tym miejscu wspomnieć również o wspólnej wadzie RnS i MdM. W założeniach nie posiadają one bowiem ograniczenia co do wielkości dochodów osób uczestniczących w programie. Powoduje to, że dopłaty mogą być przyznawane w równej wysokości kredytobiorcom, których przychody miesięczne sięgają dziesiątek tysięcy złotych. Na możliwość finalnej oceny programu Mieszkanie dla Młodych zgodnej z jego ostatecznymi założeniami przyjdzie nam jednak poczekać do momentu opracowania końcowej wersji ustawy przygotowywanej obecnie przez rząd.