Grupa Radius jest zainteresowana objęciem mniejszościowego pakietu akcji Polskiego Holdingu Nieruchomości i udziałem w prywatyzacji spółki w ramach oferty publicznej na GPW - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie.

"Grupa RADIUS potwierdza swój udział jako firma znajdująca się na czele grupy inwestorów zainteresowanych nabyciem pakietu akcji Polskiego Holdingu Nieruchomości (PHN). W wyniku negocjacji prowadzonych z Ministerstwem Skarbu Państwa oraz osiągnięcia porozumienia w kluczowych kwestiach, skierowaliśmy stosowny wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta" - napisano w komunikacie.

W komunikacie podano, że grupa ma na swoim koncie realizacje projektów deweloperskich oraz zarządza nieruchomościami komercyjnymi w Warszawie o powierzchni blisko 100 tys. m kw.

W okresie 1995-2012 grupa uczestniczyła w wielu procesach prywatyzacyjnych. W ramach prowadzonych transakcji przejęła 250 tys. m kw. gruntów inwestycyjnych, 80 tys. m kw. powierzchni komercyjnych. Wartość nieruchomości w zarządzaniu Grupy Radius wynosi ponad 750 mln zł.

UOKiK poinformował w ubiegłym tygodniu, że spółka Ringwood Financial z siedzibą na Cyprze (podmiot z Grupy Radius) złożyła wniosek o zgodę na koncentrację polegającą na przejęciu kontroli nad PHN.

MSP z kolei podało, że Ringwood jest jednym z potencjalnych inwestorów Polskiego Holdingu Nieruchomości

Zgodnie z ostatnimi wypowiedziami przedstawicieli MSP debiut PHN na GPW jest możliwy w pierwszym kw. 2013 r., a w ramach IPO część akcji spółki może trafić do funduszu inwestycyjnego specjalizującego się w zarządzaniu nieruchomościami.

Właścicielem 100 proc. akcji PHN jest Skarb Państwa.

W 2011 r. PHN miał 1,47 mln zł zysku netto.

Grupa PHN powstała w 2011 r. w wyniku konsolidacji spółek należących do Skarbu Państwa i prowadzących działalność w sektorze nieruchomości w Polsce lub posiadających w swoim portfelu dobrze zlokalizowane obiekty mające potencjał do realizacji projektów inwestycyjnych lub przebudowy już istniejących.

W skład grupy kapitałowej Polskiego Holdingu Nieruchomości wchodzą: Warszawski Holding Nieruchomości, INTRACO, BUDEXPO, a także spółki Dalmor, Wrocławskie Centrum Prasowe i Agroman.

Grupa Polskiego Holdingu Nieruchomości jest jednym z największych pod względem wartości portfela podmiotów w sektorze nieruchomości komercyjnych w Polsce. Spółka posiada obecnie ponad 150 nieruchomości i ponad 1100 ha gruntów na terenie całej Polski (m.in. w Warszawie, we Wrocławiu, w Gdańsku i Gdyni). PHN ma wieloletnie doświadczenie zarówno w zarządzaniu nieruchomościami, jak i w realizacji projektów deweloperskich.