Takiej sytuacji na rynku nieruchomości w Polsce jeszcze nie było. Tylko do końca czerwca deweloperzy oddali do użytku prawie 57 tys. mieszkań, czyli o 23 proc. więcej niż rok temu w tym samym czasie. Z raportu firmy Reas wynika, że pod koniec pierwszego półroczna w samej Warszawie w ofercie firm deweloperskich znalazło się ponad 21 tys. lokali. W Krakowie było ich 10,8 tys., we Wrocławiu – 9,5 tys., w Trójmieście – 7,9 tys., a w Poznaniu – 4,6 tys. Część z nowych mieszkań do tej pory nie znalazła nabywców, a deweloperzy wciąż stawiają nowe osiedla: pod koniec II kwartału liczba wydanych pozwoleń na budowę przekroczyła 49,8 tys.

Ta nadwyżka to w znacznej mierze efekt ustawy deweloperskiej, która weszła w życie 29 kwietnia. Narzuca ona firmom sprzedającym mieszkania obowiązek utrzymywania rachunków powierniczych, które doprowadzą do wzrostu kosztów inwestycji. Właśnie dlatego większość z nich stanęła na głowie, żeby zacząć budowy jeszcze na starych warunkach, czyli przed wejściem w życie ustawy. W efekcie w kwietniu padł swoisty rekord: deweloperzy rozpoczęli 9,6 tys. nowych budów.

Kłopoty z kredytem, kłopoty z mieszkaniem

Sęk w tym, że brakuje klientów. A to dlatego, że nie dostają kredytów. Doprowadziły do tego choćby nowe kryteria oceny zdolności kredytowej wprowadzone przez Komisję Nadzoru Finansowego. W efekcie banki wyhamowały z pożyczaniem pieniędzy.

Kredyty mieszkaniowe

Kredyty mieszkaniowe

źródło: DGP

Potwierdza to opublikowany w tym tygodniu raport Związku Banków Polskich, z którego wynika, że wartość nowo podpisanych umów spada. W drugim kwartale tego roku wyniosła ona 10 mld 44 mln zł i była o 1,53 proc. mniejsza niż w pierwszym kwartale. – Tak jest po raz pierwszy od kilkunastu lat – mówi Jacek Furga, ekspert Związku Banków Polskich i wiceprezes Zarządu Centrum Prawa Bankowego i Informacji. – Wyniki drugiego kwartału zawsze były wyższe o 20 – 30 proc. niż te z trzech pierwszych miesięcy roku – dodaje.

Co gorsza, trend spadkowy z kwartału na kwartał utrzymuje się już od kilku miesięcy. A może być jeszcze gorzej, bo spowolnienie gospodarcze i pogarszająca się sytuacja na rynku pracy na pewno wpłyną na spadek wartości i liczby udzielanych kredytów. Kolejny element to koniec programu „Rodzina na swoim”. Temu, kto z niego korzysta, państwo spłaca przez osiem lat połowę odsetek od kredytu. Pozwala to zaoszczędzić przez ten czas ok. 7 – 12 tys. zł. Jednak mieszkanie w tym programie będzie można kupić jeszcze tylko do końca tego roku.

O tym, że program cieszy się powodzeniem, świadczą ostatnie dane ZBP. Wynika z nich, że w drugim kwartale liczba udzielonych w jego ramach kredytów wzrosła o 17,5 proc. w porównaniu z trzema pierwszymi miesiącami roku. To zaskoczenie zarówno dla bankowców, jak i dla polityków, którzy spodziewali się, że po obniżeniu limitów cenowych (od września ubiegłego roku państwo dopłaca tylko do najtańszych mieszkań) program będzie powoli wygasał. Tymczasem w drugim kwartale Polacy zaciągnęli w ramach „Rodziny” kredyty na ponad 1,7 mld zł, co stanowi 17 proc. wartości wszystkich podpisanych umów hipotecznych. Dla porównania w pierwszym kwartale było to niespełna 1,5 mld zł.

Kuszenie klientów telewizorami

Deweloperzy zdają sobie sprawę, że po wygaśnięciu programu rządowego jeszcze bardziej wyhamuje i tak mocno kulejąca sprzedaż. Dlatego robią, co mogą, żeby jeszcze w tym roku sprzedać jak najwięcej mieszkań. Zarówno gotowych, jak i tych na etapie budowy.

Przykładowo j.w. Construction wszystkim, którzy kupią mieszkanie na osiedlu Lewandów na Białołęce, oferuje bon o wartości 4 tys. zł na artykuły wykończeniowe i dekoracyjne. Warunkiem jest jednak wpłata 100 proc. wartości mieszkania w ciągu miesiąca od podpisania umowy. Na innych osiedlach kupujących zachęca się telewizorami gratis, nawet dodatkowymi pokojami za darmo.

Podobne triki stosują nie tylko największe firmy, ale także te małe i średnie. Na przykład Przedsiębiorstwo Państwowe COGIK (Centralny Ośrodek Geodezji i Kartografii), które wybudowało osiedle przy ul. Obwodowej na Targówku, oferuje rabat w wysokości 4 proc. wartości mieszkania, a oprócz tego odpisuje od ceny lokalu równowartość 24 stawek czynszu.

Na rabaty stawia też spółka Piekut Development: obniżkę do 30 tys. zł mogą dostać ci, którzy kupią mieszkanie na osiedlu Japan Garden w Józefosławiu koło Piaseczna. Dodatkowo firma zapewnia, że kupujący otrzyma akt notarialny już w 72 godziny od podpisania umowy. Jeszcze większy rabat, bo sięgający nawet 70 tys. zł, dostają klienci, którzy kupią nieruchomość na osiedlu Zielona Italia wybudowanym przez Marvipol. Rabatami, pokryciem kosztów przeprowadzki i garażami gratis kusi też m.in. Ronson Development (Warszawa-Wola), Warsaw Trust Development (Warszawa-Białołęka), Robyg (Gdańsk), Start (Kraków) czy Lokum Deweloper (Wrocław).