Podczas gdy ceny sprzedaży mieszkań spadają niemal w każdym miejscu w Polsce, średnie ceny wynajmu w stosunku do zeszłego roku wzrosły. Tak jest w dziewięciu z trzynastu analizowanych miast.
Średnie koszty wynajmu mieszkań / Media

Opracowanie średnich cen ofertowych wynajmu z portalu Szybko.pl przygotowała agencja nieruchomości Metrohouse & Partnerzy.

Jedynie we Wrocławiu, Katowicach, Gdyni i Łodzi ceny ofertowe wystawiane przez właścicieli mieszkań są niższe niż przed rokiem. Największe spadki, bo aż o ponad 7 proc. r/r widoczne są w Łodzi. W tym mieście kawalerkę można wynająć już za niewiele ponad 800 zł, a mieszkanie trzypokojowe za 1570 zł (mniej więcej tyle, ile wynoszą ceny w Olsztynie i Szczecinie). Jeśli poszukiwania dotyczą mieszkania trzypokojowego w najlepszej sytuacji są mieszkańcy Torunia. Takie mieszkanie wynajmiemy średnio za 1380 zł. W tej cenie w stolicy ciężko byłoby wynająć kawalerkę.

Wzrosty cen w minimalnym stopniu dotknęły rynek w Szczecinie. Tam średnia podwyżka wynosi 0,1 proc. Natomiast najwyższe wzrosty, o ponad 6 proc. odnotowujemy w Gdańsku (średnio 6,1 proc.), Warszawie (6,3 proc.) i Toruniu (6,4 proc.).

Gdańsk - koszty wynajmu / Media

Mieszkam sam – czyli mieszkanie jednopokojowe
W pięciu miastach uda się wynająć mieszkanie jednopokojowe w cenie poniżej 1000 zł za miesiąc. W Łodzi i Toruniu średnie ceny wynajmu kawalerek wynoszą 810 zł, w Bydgoszczy poziom cen jest podobny (815 zł). Nieco drożej jest natomiast w Olsztynie (950 zł) i Gdyni (970 zł). Rok temu poniżej 1000 zł można było wynająć mieszkanie w Lublinie i Szczecinie. Ceny w tych miastach wzrosły w tym roku do średniego poziomu 1000 zł.

Katowice - koszty wynajmu / Media

Najdroższą ofertę prezentuje rynek warszawski. Tu za kawalerkę właściciele oczekują średnio 1550 zł. Najtańsze oferty kawalerek znajdziemy na Bródnie (średnio 1240 zł), nieco drożej jest na Pradze Północ (1275 zł) i Białołęce (1300 zł). Kawalerka na poszukiwanych przez studentów Kabatach plasuje się powyżej średniej – 1670 zł za miesiąc. Porównywalne ceny znajdziemy na Mokotowie (1650 zł). Najdrożej wcale nie jest w centrum (1700 zł). Jeszcze wyższe ceny znajdziemy w Wilanowie, gdzie właściciele wystawiają jednopokojowe mieszkania w średniej cenie 2000 zł. Jest to wynik przekroju oferty. Większość mieszkań do wynajmu znajduje się tam w budynkach oddanych do użytku w ostatnich latach.

Kraków - koszty wynajmu / MediaMieszkania dla dwojga
Dwa pokoje z kuchnią to przedmiot zainteresowania wielu studentów, którzy wynajmują mieszkanie na spółkę z kolegą/koleżanką. Atuty? Głównie, to że kosztem niewielkiej różnicy w cenie zyskujemy większe i bardziej funkcjonalne mieszkanie. Dla każdego współlokatora koszt wynajmu wyższy o 150-200 zł w porównaniu do mieszkania jednopokojowego jest do zaakceptowania.

Łódź - koszty wynajmu / Media

Najtańsze mieszkania dwupokojowe znajdziemy w Bydgoszczy (1080 zł) i w sąsiednim Toruniu (1120 zł). Nieco wyższe ceny są w Łodzi i Olsztynie (1160 zł). W większości innych miast dwa pokoje uda się wynająć w cenie poniżej 1500 zł. Wyjątkiem jest Kraków (1560 zł) i Wrocław (1570 zł). Takiego komfortu nie mają studiujący w Warszawie, gdzie cena dwupokojowego mieszkania wynosi 2100 zł.

Poznań - koszty wynajmu / Media

Żacy z Krakowa poszukujący mieszkania na Starym Mieście powinni przygotować się na ceny dochodzące do 2000 zł. Prądnik Czerwony, Łobzów i Grzegórzki mają ceny z zakresu 1500-1600 zł. Najniższe ceny za wynajem znajdziemy w Nowej Hucie i Bieńczycach (1150 zł).

Warszawa - koszty wynajmu / Media

Z kolei studenci z Gdańska najtańszych mieszkań dwupokojowych powinni szukać w Oruni i Żabiance (1200 zł). Nieco drożej jest na Chełmie (1230 zł). Aby zamieszkać w Śródmieściu należy przygotować się na miesięczny wydatek średnio 1775 zł.Zamieszkajmy w grupie – czyli mieszkania trzypokojowe
W ostatnich latach wynajem mieszkań trzypokojowych jest dla studentów najtańszą formą zakwaterowania. W zależności od rozkładu i powierzchni mieszkania może tu znaleźć miejsce od trzech do pięciu osób.

Wrocław - koszty wynajmu / Media

Także w tym segmencie najtańsze mieszkania na wynajem znajdują się w Toruniu (1380 zł) i Bydgoszczy (1460 zł). Poza Warszawą (średnia 2900 zł), Wrocławiem (2080 zł) i Krakowem (2100 zł) cena wynajmu mieszkania trzypokojowego nie przekracza 2000 zł.

Średnie koszty wynajmu stancji / Media

We Wrocławiu mieszkanie trzypokojowe uda się znaleźć taniej niż za 2000 zł (np. Psie Pole). W centrum miasta należy przygotować się na znacznie wyższe ceny – np. wynajem trzech pokoi na Starówce to koszt 2615 zł. W Poznaniu również można bez problemu znaleźć trzypokojowe mieszkanie za mniej niż 2000 zł. Wyjątkiem są lokalizacje w Centrum i na Starówce (2200 zł). Z kolei w Katowicach ceny powyżej 2000 zł występują w Brynowie, a w Łodzi jedynie w Śródmieściu. W stolicy jedynie na Białołęce i na Bródnie można liczyć na koszty niższe niż 2000 zł. Na Mokotowie, w Śródmieściu, Wilanowie i Żoliborzu ceny ofertowe przekraczają nawet 3000 zł.

Stancje
Pokoje przy rodzinie tracą na popularności. Częściowo powodem są relatywnie wysokie koszty wynajmu, które powodują, że bardziej opłacalne bywa wynajęcie całego mieszkania wraz z innymi współlokatorami.

Ceny stancji najniższe są w Rzeszowie (410 zł) i Częstochowie (415 zł). Poniżej 500 zł znajdziemy oferty w takich miastach jak Bydgoszcz, Białystok, Katowice, Lublin, Opole, Olsztyn i Toruń. Najdrożej, bo aż 710 zł zapłacimy w Warszawie. O 90 złotych taniej jest we Wrocławiu, a o 100 złotych w Gdańsku.

Marta Kosińska, Szybko.pl
Marcin Jańczuk, Metrohouse