Najtańsze działki rekreacyjne są na Podkarpaciu, za metr kwadratowy trzeba zapłacić średnio 35 zł, a na Podlasiu - 41 zł. Najdroższe natomiast są działki w Wielkopolsce, Kujawsko-Pomorskiem i na Mazowszu, gdzie kosztują ok. 100 zł za m kw.

Zdaniem analityków serwisu nieruchomości Szybko.pl jeśli ktoś zamierza zainwestować w ziemię, to powinien wziąć pod uwagę, że ceny działek rekreacyjnych są niższe niż działek budowlanych.

Ponadto - podkreśla główna analityczka serwisu Marta Kosińska - kupując działkę, poza ceną, kluczowy jest jej status.

Na Podkarpaciu i Podlasiu różnice w cenie metra kw. działki budowlanej i rekreacyjnej są najwyższe. W Podkarpackiem działki rekreacyjne są niemal 2,5 raza tańsze, a w Podlaskiem - ponad 3,5 raza. W większości województw średnie ceny działek rekreacyjnych kształtują się na poziomie 60-70 zł za m kw., podczas gdy działki budowlane kosztują 100-120 zł za m kw.

Reklama

Analitycy zwracają uwagę na dwa województwa: kujawsko-pomorskie i warmińsko-mazurskie, gdzie średnia cena działek budowlanych i rekreacyjnych jest zbliżona. W Kujawsko-Pomorskiem działki budowlane kosztują średnio 125 zł za m kw., a rekreacyjne - 105 zł za m kw., a w Warmińsko-Mazurskiem odpowiednio: 80 zł za m kw. i 70 zł za m kw. Analitycy tłumaczą, że tereny rekreacyjno-wypoczynkowe cieszą się dużym zainteresowaniem, a co za tym idzie osiągają wyższe ceny.

Z danych Szybko.pl wynika też, że najwięcej działek rekreacyjnych dostępnych jest w województwach: pomorskim (23 proc.), mazowieckim (22 proc.) i wielkopolskim (18 proc.). Warto zauważyć, że wiele z nich leży blisko aglomeracji miejskich.

Najwięcej ofert tego typu jest wystawianych na sprzedaż przed sezonem urlopowym: w kwietniu i maju. Powierzchnia najmniejszych działek rekreacyjnych zaczyna się od 400 do 500 m kw. Największe dochodzą do kilku hektarów.

Pełnomocnik zarządu agencji Emmerson Jarosław Skoczeń zwraca uwagę na to, że ceny gruntów w miejscowościach turystycznych mogą się znacznie wahać. "Decydujące znaczenie ma lokalizacja oraz otoczenie. Bliskie sąsiedztwo jezior czy lasów może wpłynąć na wyraźny wzrost ceny. Od lat w modzie są działki na Mazurach i nad morzem, choć ceny do niskich tu nie należą" - powiedział PAP. Dodał, że tańsze działki rekreacyjne można znaleźć jeszcze w Bieszczadach. (PAP)

ska/ amac/