Z danych agencji nieruchomości Emmerson wynika, że w czwartym kwartale ubiegłego roku odsetek kawalerek w całkowitej ofercie nowych mieszkań w Warszawie wyniósł 5,7 proc., podczas gdy rok wcześniej stanowił 8 proc. oferty deweloperskiej. W Krakowie odsetek kawalerek spadł z 15,1 proc. w ostatnim kwartale 2010 r. do 12,2 proc. w ostatnim kw. 2011 r., a w Poznaniu w omawianym okresie był to spadek z 12,4 proc. do 10,8 proc.
W ciągu dwóch ostatnich lat w gronie pięciu głównych miast najmniejszy udział kawalerek przypadający na całą ofertę został odnotowany w Warszawie (5,7 proc.) Według analityków agencji Emmerson, w tym mieście zazwyczaj wzięciem cieszą się większe lokale. Podobnie jest w Gdańsku (7,8 proc.). Największy odsetek całkowitej podaży w ciągu ostatnich trzech miesięcy minionego roku kawalerki stanowiły w Krakowie (12,2 proc.). We Wrocławiu było to 10,9 proc., w Poznaniu 10,8 proc.
"Towarzyszy temu tendencja do zmniejszania się przeciętnej powierzchni mieszkań deweloperskich. Najbardziej poszukiwane przez nabywców są teraz małe dwa pokoje. Takie mieszkania są bowiem znacznie bardziej funkcjonalne" - powiedział PAP pełnomocnik zarządu firmy Emmerson Jarosław Skoczeń.
Dodał, że przyczyną takiego stanu rzeczy jest niepewna sytuacja gospodarcza, która odbiła się na ograniczaniu wydatków przez nabywców mieszkań.
Podobna tendencja panuje na rynku wtórnym. Potwierdza to Marcin Jańczuk z agencji Metrohouse. "Największym powodzeniem cieszą się teraz tzw. mieszkania kompaktowe, czyli takie, które spełniają jak najwięcej funkcji, ale na jak najmniejszej powierzchni" - powiedział PAP.