W trzecim kwartale 2011 r. w Polsce do użytku oddano 134 tys. m² powierzchni magazynowych, w wyniku czego całkowita jej ilość wzrosła do 5,49 mln m². Na rynku zanotowano wzrost zapotrzebowania na magazyny – popyt dotyczył powierzchni 459 tys. m² i był wyższy o 12 proc. wobec poprzedniego kwartału - wynika z danych firmy Jones Lang LaSalle (JLLS).

Największym rynkiem nieruchomości magazynowych w Polsce jest region warszawski, którego udział w całkowitych zasobach magazynów w kraju wynosi ponad 37 proc. – relacjonuje raport JLLS specjalistyczny portal PMR, poświęcony rynkowi budowlanemu.

W minionym kwartale ukończono w regionie jeden projekt - firma Panattoni oddała do użytku magazyn o powierzchni 17 tys. m² zlokalizowany w Panattoni Park Święcice. Poza tym deweloperzy budowali nowe obiekty magazynowe, których powierzchnia wynosiła w sumie 58 tys. m². W tym samym czasie na terenie całego kraju powstawały magazyny liczące łącznie 340,5 tys. m² powierzchni. Z danych JLLS wynika, że wszystkie budowane obiekty magazynowe realizowane są na potrzeby konkretnego najemcy, a liczba rozpoczętych inwestycji do końca 2011 r. może się jeszcze zwiększyć.

W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku zawarto transakcje dotyczące najmu 1,26 mln m² powierzchni magazynowych, największym popytem ze strony najemców cieszyły się obiekty zlokalizowane w Warszawie i okolicach. Zawarto tam umowy dotyczące najmu 187 tys. m² powierzchni, z czego 15,6 tys. m² znajdowało się w granicach miasta. Kolejne miejsce pod tym względem zajął Górny Śląsk, gdzie wynajęto w omawianym czasie 102 tys. m² magazynów.

Rosnące zapotrzebowanie na magazyny sprawia, że spada liczba powierzchni niewynajętych. Na koniec września wskaźnik wolnych magazynów wyniósł średnio 11,9 proc. (ok. 775 tys. m²), podczas gdy w drugim kwartale było to 12,9 proc. Ale najwięcej wolnych powierzchni – 18,3 proc. ogólu – znajduje się jednak w regionie warszawskim.

Za wynajem magazynów położonych w Warszawie i jej bliskim sąsiedztwie, miesięcznie trzeba zapłacić 3,6-5,3 euro za metr kwadratowy, natomiast w obiektach bardziej oddalonych od stolicy jest to 2,4-2,9 euro/m² na miesiąc. Najtańsze magazyny można znaleźć w centralnej Polsce (poza Łodzią), gdzie stawki kształtują się na poziomie 2,2-2,7 euro/m² za miesiąc.