statystyki

Najemcy nie muszą płacić czynszu w okresie ponownego lockdownu

autor: Prof. Dr Hab. Michał Romanowski, Maciej Stasiewicz10.11.2020, 20:00; Aktualizacja: 10.11.2020, 20:02
Skutkiem zakazu jest „zamrożenie” umów o korzystanie z powierzchni handlowej

Skutkiem zakazu jest „zamrożenie” umów o korzystanie z powierzchni handlowejźródło: ShutterStock

Rozporządzeniem Rady Ministrów z 6 listopada 2020 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii wprowadzono ponownie zakaz handlu w galeriach handlowych adresowany do właścicieli i najemców powierzchni handlowej.

Obowiązuje on od 7 do 29 listopada 2020 r. Zakaz taki był już wprowadzony podczas pierwszego lockdownu w okresie marzec–maj na mocy rozporządzenia ministra zdrowia z 13 marca 2020 r. i trwał do 4 maja 2020 r.

Lockdown wrócił z zaskoczenia

Skutkiem zakazu jest „zamrożenie” umów o korzystanie z powierzchni handlowej. Doświadczenia wiosennego lockdownu pokazały, że można oczekiwać licznych konfliktów między galeriami handlowymi a korzystającymi z powierzchni handlowej (zwanych najemcami), gdyż obie strony walczą o przeżycie. Polski rząd niestety dość swobodnie podchodzi do sytuacji przedsiębiorców, zaskakując ich swoimi decyzjami z dnia na dzień. To jest jednak odrębne zagadnienie związane z możliwością dochodzenia przez właścicieli galerii handlowych i korzystających z powierzchni handlowych roszczeń odszkodowawczych od Skarbu Państwa z tytułu bezprawia legislacyjnego. Przez bezprawie legislacyjne należy rozumieć zarówno wprowadzanie takich zakazów bez należytej podstawy prawnej, z zaskoczenia (kolejny przypadek po zamknięciu cmentarzy, gastronomii, klubów fitness, a ostatnio sklepów meblowych) i z naruszeniem konstytucyjnej zasady proporcjonalności.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie