statystyki

Zmiany w prawie budowlanym. Jak przyspieszyć budowę przyłącza mediów

autor: Dominik Sołtysiak06.10.2020, 08:03; Aktualizacja: 06.10.2020, 08:03
Nowelizacja wprowadziła również korzystną dla inwestujących zmianę dotyczącą sieci wodociągowo-kanalizacyjnych.

Nowelizacja wprowadziła również korzystną dla inwestujących zmianę dotyczącą sieci wodociągowo-kanalizacyjnych.źródło: ShutterStock

Nowelizacja prawa budowlanego dała inwestorom bat na opieszałych operatorów infrastruktury. Jeśli zwlekają z wydaniem warunków przyłączenia do sieci, to może być na nich nałożona sankcja.

Jednym z celów ostatniej nowelizacji prawa budowlanego (ustawa z 13 lutego 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw; Dz.U. poz. 471; dalej: nowelizacja) była kompleksowa regulacja zasad budowy przyłączy. Chodzi tu o odcinki sieci elektroenergetycznych, wodociągowo-kanalizacyjnych, cieplnych oraz gazowych służące do przyłączenia obiektu (np. budynku mieszkalnego lub zakładu wytwórczego) do głównej sieci dystrybucyjnej. Z pewnością ważną informacją dla inwestorów jest to, że oprócz wprowadzenia zmian o charakterze porządkującym uproszczono obowiązujące procedury dotyczące ich budowy. Ponadto poszerzono krąg podmiotów, na które można nałożyć sankcje za przekroczenie terminów wydania warunków przyłączenia do sieci, co z pewnością będzie działać mobilizująco na opieszałych operatorów.

Uproszczenia

Co istotne – przesądzono jednoznacznie, że wykonywanie robót budowlanych polegających na instalowaniu wewnątrz i na zewnątrz użytkowanego budynku instalacji (z wyłączeniem gazowych) nie wymaga ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia budowy (art. 29 ust. 4 pkt 3 lit. d ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane; t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1333; dalej: p.b.). W ten sposób ostatecznie rozwiano pojawiające się w praktyce wątpliwości, czy zwolnienie z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia budowy dotyczy również odcinka instalacji wychodzącej poza budynek.

Z kolei zgodnie z art. 29 ust. 3 pkt 3 lit. d p.b. budowa instalacji gazowych – zarówno tych wewnątrz, jak i na zewnątrz użytkowanego budynku – wymaga zgłoszenia budowy. Przypomnijmy: to procedura uproszczona względem procedury zmierzającej do wydania pozwolenia na budowę i polega na zgłoszeniu zamiaru przeprowadzenia robót budowlanych do organu administracji architektoniczno-budowlanej (którym co do zasady jest właściwy miejscowo starosta). Co istotne – ułatwienia dotyczą budowy instalacji we wszelkiego rodzaju budynkach w rozumieniu prawa budowlanego (obiektach budowlanych trwale związanych z gruntem, wydzielonych z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych, posiadających fundamenty i dach), a zatem również w tych służących do prowadzenia działalności gospodarczej.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie