statystyki

Zwolnienie lokalnych firm z podatku od nieruchomości w 2021 r. będzie niezgodne z prawem

autor: Marcin Nagórek30.09.2020, 19:00
Zwolnienie z podatku lokalnego może dotyczyć tylko i wyłącznie przedmiotu, a więc nieruchomości wykorzystywanych do różnego rodzajów działalności, przy czym przedmiot powinien być tak określony, by nie była możliwa identyfikacja konkretnego podatnika.

Zwolnienie z podatku lokalnego może dotyczyć tylko i wyłącznie przedmiotu, a więc nieruchomości wykorzystywanych do różnego rodzajów działalności, przy czym przedmiot powinien być tak określony, by nie była możliwa identyfikacja konkretnego podatnika.źródło: ShutterStock

Na polecenie wójta nasz referat podatkowy przygotowuje projekt nowej uchwały w sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości na 2021 r., bo możliwości, jakie dawała w tym zakresie tarcza antykryzysowa, dotyczą tylko tego roku. Chcemy, aby zwolnienie objęło lokalnych przedsiębiorców, tj. mających siedzibę na terenie naszej gminy. Czy to rozwiązanie jest prawidłowe i czy RIO takiej uchwały nie podważy?

Rada gminy nie ma możliwości wprowadzenia na 2021 r. zwolnienia w podatku od nieruchomości dla podanej grupy przedsiębiorców, czyli posiadających siedzibę na terenie gminy. Podjęcie takiej uchwały stanowiłoby naruszenie ogólnej kompetencji rady gminy wynikającej z art. 7 ust. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Specjalna regulacja

Tytułem wstępu warto odnieść się do wątku związanego z tarczą antykryzysową – w kontekście podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców. Otóż jak podano w art. 15p specustawy o COVID-19, rada gminy może wprowadzić w drodze uchwały za część 2020 r. zwolnienia z podatku od nieruchomości: gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, wskazanym grupom przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z epidemią.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie