statystyki

Nieruchomości z lokatorami nie będą zwracane

autor: Patryk Słowik21.09.2020, 09:46; Aktualizacja: 21.09.2020, 09:46
Kamienica

Dziś uprawniony może odzyskać nieruchomość w naturze lub w niektórych przypadkach otrzymać odszkodowanie. Po wejściu w życie nowych przepisów zasadą stanie się możliwość ubiegania się o odszkodowania.źródło: ShutterStock

Radykalne zmniejszenie liczby wydawanych budynków „w naturze” na rzecz większej liczby wypłacanych odszkodowań. To główny cel nowelizacji ustaw o komisji weryfikacyjnej i gospodarce nieruchomościami, którą zajmował się w piątek Sejm. Posłowie rozpatrywali poprawki Senatu.

Kluczowe rozwiązanie przyjęte w ustawie dotyczy art. 214a ustawy o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 65 ze zm.). W noweli przewidziano istotne rozszerzenie tzw. odmownych przesłanek dekretowych. Dziś uprawniony może odzyskać nieruchomość w naturze lub w niektórych przypadkach otrzymać odszkodowanie. Po wejściu w życie nowych przepisów zasadą stanie się możliwość ubiegania się o odszkodowania. Zwrotom w naturze nie będą podlegać np. nieruchomości, w których mieszka choć jeden lokator, przeznaczane na cele nauki, oświaty i kultury, położone na terenie kompleksów wypoczynkowych. Do zwrotu nie dojdzie również w przypadku, gdy niemożliwe byłoby pogodzenie zwrotu z „prawidłowym ukształtowaniem stosunków sąsiedzkich”. Ta ostatnia przesłanka zresztą wzbudziła wątpliwości. Prokuratoria Generalna RP w swej opinii legislacyjnej podniosła bowiem, że takie określenie może wywołać „niebezpieczeństwo relatywizmu postrzegania wartości, do których odsyła”. Innymi słowy, decyzje, w których podstawę odmowy stanowić będzie ta klauzula generalna, nie ostaną się – zdaniem PGRP – po weryfikacji sądowoadministracyjnej. Powodem będzie niejednolite rozumienie pojęcia „prawidłowego ukształtowania stosunków sąsiedzkich” przez organy stosujące prawo. Tak też uważali senatorowie, lecz ich argumentacja nie uzyskała aprobaty u sejmowej większości.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Liberal(2020-09-21 14:48) Zgłoś naruszenie 56

    Bolszewicka ustawa przeciwko wyimaginowanym wrogom ludu - prawowitym włascicielom. Kalka ustawy z czasów W. Gomułki z 1958 r. Głęboko zasmuca miałkość intelektualna autorów jak i opozycji, która nie zaproponowała nic sensownego.

    Odpowiedz
  • gość(2020-09-21 14:38) Zgłoś naruszenie 45

    Quo vadis Polska ?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie