statystyki

Sektor budowlany szykuje się na trudniejsze czasy

autor: Krzysztof Śmietana27.07.2020, 09:00; Aktualizacja: 27.07.2020, 09:26
Według PZPB w warunkach zaostrzonego reżimu sanitarnego duże firmy budowlane kontynuują prace z wydajnością o ok. 5–20 proc. niższą niż wcześniej.

Według PZPB w warunkach zaostrzonego reżimu sanitarnego duże firmy budowlane kontynuują prace z wydajnością o ok. 5–20 proc. niższą niż wcześniej.źródło: ShutterStock

Zaostrzanie polityki kredytowej przez banki i spadek liczby inwestycji samorządowych i prywatnych to problemy, z którymi będą się zmagać firmy.

Takie są główne wnioski raportu Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa dotyczącego wpływu pandemii na branżę. Autorzy opracowania zaznaczają, że budownictwo jak dotąd wykazuje relatywnie dużą odporność na utrudnienia w funkcjonowaniu gospodarki wywołane epidemią. W Polsce w odróżnieniu od Austrii czy Belgii nie zatrzymano odgórnie prac na budowach. Mimo to widać spowolnienie i symptomy kolejnych kłopotów.

Według PZPB w warunkach zaostrzonego reżimu sanitarnego duże firmy budowlane kontynuują prace z wydajnością o ok. 5–20 proc. niższą niż wcześniej. Problemem stał się masowy odpływ pracowników z Ukrainy i Białorusi. Dotknęło to zwłaszcza małe i średnie firmy, które w dużej mierze bazowały na obcokrajowcach. Ich powrót nadal nie odbywa się w sposób płynny i zorganizowany.

„W efekcie część podwykonawców podejmuje próby renegocjacji warunków współpracy z generalnymi wykonawcami, a nawet rozważa jej przedterminowe zakończenie za cenę kar umownych” – czytamy w raporcie. To może wpłynąć na opóźnienia w inwestycjach.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie