statystyki

W pogoni za mieszkaniem zadłużamy się coraz bardziej

autor: Marek Chądzyński23.01.2020, 08:20; Aktualizacja: 23.01.2020, 08:21
Stopy procentowe są dziś na niskim poziomie, ale kiedyś urosną. Raty także

Stopy procentowe są dziś na niskim poziomie, ale kiedyś urosną. Raty takżeźródło: ShutterStock

Ponad 65 mld zł pożyczyli w ubiegłym roku Polacy w bankach na zakup własnego M. Więcej kredytów udzielono tylko w czasie boomu w latach 2007–2008

W ciągu roku wartość kredytów hipotecznych wzrosła aż o ponad 15 proc. To znacznie więcej, niż spodziewali się analitycy Biura Informacji Kredytowej, które przygotowało to zestawienie. BIK oceniał, że wzrost wyniesie co najwyżej 8 proc., ale nie doszacował potencjału rynku. A konkretnie wzrostu cen mieszkań, jaki nastąpił w ubiegłym roku.

– Poza tym rok 2019 był rekordowy pod względem wartości przeciętnych wynagrodzeń, co przy nadal historycznie niskich stopach procentowych pozwoliło zaciągać Polakom coraz wyższe kredyty – tłumaczy Waldemar Rogowski, główny analityk BIK.

W ten sposób zbiegły się dwa napędzające się trendy: z jednej strony rosło zainteresowanie mieszkaniami, z drugiej kupujących było stać na to, by pożyczać coraz więcej pod hipoteki. Dzięki czemu mogli nabywać coraz droższe własne M. Co również podkręcało popyt i prowadziło do dalszego wzrostu cen. O tym, że tak było, świadczą dane GUS o cenach mieszkań – w III kwartale ub.r. wzrosły one o ponad 9 proc. – a także informacje BIK wskazujące, że ubiegłoroczny kredytowy skok to zasługa większej sprzedaży kredytów na wysokie kwoty. – Dynamika tych powyżej 350 tys. zł wyniosła ponad 36 proc. – zwraca uwagę Waldemar Rogowski.

Czy to źle? Z jednej strony tylko zbliżyliśmy się do rekordu z 2008 r., gdy wartość kredytów hipotecznych przekroczyła 66,3 mld zł. Ale wtedy poziom płac był dużo niższy niż dziś, a akcja kredytowa była napędzana nie tylko wzrostem cen mieszkań, ale też ofertą atrakcyjnych wówczas kredytów we frankach. I z tego punktu widzenia obecnie rynek jest bardziej bezpieczny. Co nie znaczy, że zupełnie nie ma ryzyka.

Oprocentowanie jest dziś bardzo niskie, a to nie musi trwać wiecznie. Natomiast kredyt hipoteczny to zobowiązanie często na kilkadziesiąt lat .

Rok 2019 był rekordowy pod względem wartości przeciętnych płac

W ubiegłym roku na zakup własnego M Polacy pożyczyli w bankach łącznie 65,02 mld zł. Biuro Informacji Kredytowej, które udostępniło nam dane, zwraca jednocześnie uwagę, że liczba kredytów zwiększyła się jedynie o 4 proc.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • StAAbrA (2020-01-23 22:07) Zgłoś naruszenie 00

    Nie bierz kredytu - bo to jest POlityka okupanta ... Kup sobie działkę ; zamieszkaj w szałerku ; a później na parterze .... I buduj się w miarę sił i środków .... do oporu .... , a dzieci , gdy podrosną , to pomogą ... I niech PKO szlag trafi , przykładowo ...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie