statystyki

Mieszkania drożeją i będą nadal drożeć

autor: Patrycja Otto23.10.2019, 09:17; Aktualizacja: 23.10.2019, 09:18
Rynek z powodzeniem odrabia zeszłoroczne straty. Kryzys na razie nie grozi branży, a popyt i rosnące ceny sprzyjają deweloperom.

Rynek z powodzeniem odrabia zeszłoroczne straty. Kryzys na razie nie grozi branży, a popyt i rosnące ceny sprzyjają deweloperom.źródło: ShutterStock

Rynek z powodzeniem odrabia zeszłoroczne straty. Kryzys na razie nie grozi branży, a popyt i rosnące ceny sprzyjają deweloperom.

Po słabej pierwszej połowie roku początek drugiej przyniósł wyraźne odbicie w sprzedaży mieszkań. Na sześciu największych rynkach (Warszawa, Trójmiasto, Wrocław, Poznań, Kraków i Łódź) nabywców znalazło 16,1 tys. lokali. Daje to wzrost o 6 proc. w porównaniu do drugiego kwartału i o 13 proc. rok do roku. Dzięki temu sprzedaż po trzech kwartałach jest niemal taka sama jak w tym samym czasie 2018 r. Wyniosła 47,8 tys. mieszkań. Wszystko wskazuje na to, że ten rok ma szanse zakończyć się na podobnym poziomie co ubiegły, a to oznacza, że o głębokiej zapaści nie ma mowy.

– Wszystko oczywiście zależy od wyniku osiągniętego w ostatnim kwartale. Porównując dane od 2013 r., widać, że liczba transakcji była w nim większa niż w poprzednim kwartale od kilku do nawet kilkudziesięciu procent – informuje Katarzyna Kuniewicz, dyrektor działu badań rynku mieszkaniowego w JLL.

Wyniki osiągnięte przez deweloperów również wskazują na stabilizację, a nie na kryzys na rynku. Piętnastu największych graczy zawarło umowy na łącznie 17 435 mieszkań, czyli na zaledwie 8 mniej niż przed rokiem. Są wśród nich tacy, jak Budimex Nieruchomości, którzy zanotowali sprzedaż o 58 proc. wyższą rok do roku, czy Echo Investment – o 30,9 proc., ale też tacy, którzy borykali się ze spadkiem od kilku do kilkudziesięciu procent. Wśród tych ostatnich jest Lokum Deweloper, JW Contruction czy Robyg. Eksperci tłumaczą to brakiem wystarczającej oferty w sytuacji bardzo rozbuchanego popytu.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • rafał(2019-10-23 14:12) Zgłoś naruszenie 21

    Uważam, że mieszkanie to najpewniej ulokowane pieniądze, sam chcę wziąć kredyt, część wkładu własnego mam i kupić mieszkanie żeeby wynajmować. Mieszkanie się będzie spłacało, myślę o czymś w Ożarowie, dużo się tam teraz buduje, wiem że home premium jest polecane więc pewnie cos od nich zakupię. A za kilkanaście lat będzie dla dzieci i sobie sprzedadzą albo zamieszkają.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie