statystyki

Mieszkania drożeją i będą nadal drożeć

autor: Patrycja Otto23.10.2019, 09:17; Aktualizacja: 23.10.2019, 09:18
Rynek z powodzeniem odrabia zeszłoroczne straty. Kryzys na razie nie grozi branży, a popyt i rosnące ceny sprzyjają deweloperom.

Rynek z powodzeniem odrabia zeszłoroczne straty. Kryzys na razie nie grozi branży, a popyt i rosnące ceny sprzyjają deweloperom.źródło: ShutterStock

Rynek z powodzeniem odrabia zeszłoroczne straty. Kryzys na razie nie grozi branży, a popyt i rosnące ceny sprzyjają deweloperom.

Po słabej pierwszej połowie roku początek drugiej przyniósł wyraźne odbicie w sprzedaży mieszkań. Na sześciu największych rynkach (Warszawa, Trójmiasto, Wrocław, Poznań, Kraków i Łódź) nabywców znalazło 16,1 tys. lokali. Daje to wzrost o 6 proc. w porównaniu do drugiego kwartału i o 13 proc. rok do roku. Dzięki temu sprzedaż po trzech kwartałach jest niemal taka sama jak w tym samym czasie 2018 r. Wyniosła 47,8 tys. mieszkań. Wszystko wskazuje na to, że ten rok ma szanse zakończyć się na podobnym poziomie co ubiegły, a to oznacza, że o głębokiej zapaści nie ma mowy.

– Wszystko oczywiście zależy od wyniku osiągniętego w ostatnim kwartale. Porównując dane od 2013 r., widać, że liczba transakcji była w nim większa niż w poprzednim kwartale od kilku do nawet kilkudziesięciu procent – informuje Katarzyna Kuniewicz, dyrektor działu badań rynku mieszkaniowego w JLL.

Wyniki osiągnięte przez deweloperów również wskazują na stabilizację, a nie na kryzys na rynku. Piętnastu największych graczy zawarło umowy na łącznie 17 435 mieszkań, czyli na zaledwie 8 mniej niż przed rokiem. Są wśród nich tacy, jak Budimex Nieruchomości, którzy zanotowali sprzedaż o 58 proc. wyższą rok do roku, czy Echo Investment – o 30,9 proc., ale też tacy, którzy borykali się ze spadkiem od kilku do kilkudziesięciu procent. Wśród tych ostatnich jest Lokum Deweloper, JW Contruction czy Robyg. Eksperci tłumaczą to brakiem wystarczającej oferty w sytuacji bardzo rozbuchanego popytu.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • rafał(2019-10-23 14:12) Zgłoś naruszenie 21

    Uważam, że mieszkanie to najpewniej ulokowane pieniądze, sam chcę wziąć kredyt, część wkładu własnego mam i kupić mieszkanie żeeby wynajmować. Mieszkanie się będzie spłacało, myślę o czymś w Ożarowie, dużo się tam teraz buduje, wiem że home premium jest polecane więc pewnie cos od nich zakupię. A za kilkanaście lat będzie dla dzieci i sobie sprzedadzą albo zamieszkają.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie