statystyki

Zmiany w geodezji mają przyspieszyć proces budowlany

autor: Julita Żylińska16.10.2019, 08:20; Aktualizacja: 16.10.2019, 08:21
geodeta

Nowelizacja przewiduje też zniesienie opłaty 30 zł za materiały z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.źródło: ShutterStock

Mniejsze obciążenia biurokratyczne w trakcie prac geodezyjnych i kartograficznych zakłada przyjęty przez rząd projekt nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego oraz niektórych innych ustaw. Ma to przyspieszyć proces budowlany. Nowe przepisy mają też usprawnić prowadzenie państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.

– Potrzebujemy, by służby geodezyjne działały w nowoczesny sposób. Cyfrowy zasób geodezyjny powinien być aktualny, dokładny i dostępny. Szerokie udostępnianie danych jest przydatne dla rozwoju gospodarki – mówi minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Projekt przewiduje m.in. aktualizowanie z urzędu, czyli bez konieczności składania wniosku, informacji zawartych w ewidencji gruntów i budynków na podstawie materiałów znajdujących się w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym. „Regulacja ta usprawni proces aktualizacji danych w ewidencji gruntów i budynków” –twierdzi Centrum Informacyjne Rządu.

Autor projektu, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, wskazuje, że jednym z ważniejszych planowanych rozwiązań jest nieodpłatne udostępnianie zbiorów danych, m.in. ortofotomapy, państwowego rejestru podstawowych osnów geodezyjnych, grawitacyjnych i magnetycznych, wybranych danych dotyczących działek i budynków ewidencyjnych.


Pozostało jeszcze 57% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • D.(2019-10-17 16:45) Zgłoś naruszenie 00

    Zmiany proces budowlany tylko wydłużą. Najprostszy przykład - ograniczenie czasu trwania pracy geodezyjnej do roku - urząd ogranicza swobodę działania przedsiębiorcy. Ciekawych przykładów jest w tych "zmianach" niestety więcej.

    Odpowiedz
  • Ja(2019-10-18 00:00) Zgłoś naruszenie 00

    Jedyny komentarz który przychodzi mi do głowy to to że ma mam niby płacić żeby przeczytać resztę kpina

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie