statystyki

Ryzykowny wynajem przy uldze mieszkaniowej

autor: Patrycja Dudek12.10.2019, 12:00
Nie każdy przypadek udostępniania nieruchomości lokatorom oznacza, że podatnik nie realizuje własnego celu mieszkaniowego. Interpretacje organów i orzecznictwo sądów nie są jednoznaczne.

Nie każdy przypadek udostępniania nieruchomości lokatorom oznacza, że podatnik nie realizuje własnego celu mieszkaniowego. Interpretacje organów i orzecznictwo sądów nie są jednoznaczne.źródło: ShutterStock

Nie każdy przypadek udostępniania nieruchomości lokatorom oznacza, że podatnik nie realizuje własnego celu mieszkaniowego. Interpretacje organów i orzecznictwo sądów nie są jednoznaczne.

Ulga mieszkaniowa od lat spędza sen z powiek wielu podatnikom. Chodzi o tych, którzy sprzedali nieruchomość przed upływem pięciu lat od nabycia, ale nie zapłacili podatku od dochodu z jej zbycia, bo wydali pieniądze na preferowany w ustawie cel – realizację własnych celów mieszkaniowych.

Teoretycznie warunki skorzystania z tego zwolnienia podatkowego są proste. Z art. 21 ust. 1 pkt 131 w zw. z art. 21 ust. 25 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1387 ze zm.; dalej: ustawa o PIT) wynika, że wystarczy wydać cały przychód ze sprzedaży starej nieruchomości na zapewnienie sobie nowego dachu nad głową. A od 2019 r. podatnik ma na zakup np. domu czy mieszkania trzy lata zamiast dwóch.

Tyle w teorii. W praktyce jednak ulga mieszkaniowa wzbudza liczne wątpliwości. W tym jedną, zasadniczą – dotyczącą możliwości wynajmowania kupionego w jej ramach mieszkania. Przepisy ustawy o PIT nie regulują, czy własny cel mieszkaniowy musi być bezwzględnie realizowany od daty nabycia nieruchomości i przez cały czas jej posiadania. Innymi słowy, ustawa nie daje odpowiedzi na pytanie, czy nowo kupiony dom lub mieszkanie mogą być wynajmowane, czy też nie. Można ją natomiast znaleźć w interpretacjach podatkowych fiskusa i orzecznictwie sądów administracyjnych. Sęk w tym, że nie wynika z nich jednoznacznie, czy wynajem może pozbawić ulgi, czy nie. Odpowiedź zależy od okoliczności, a każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Rankingi i raporty

Galerie