statystyki

Zmiany w przepisach o przyłączach. Szybciej podłączymy media do budynków

autor: Sławomir Wikariak16.04.2019, 07:00; Aktualizacja: 16.04.2019, 07:55
Nowe przepisy określą też terminy na wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. Dla domów jednorodzinnych będzie to 14 dni, dla innych budynków – 30 dni. Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne nie będzie mogło odmówić odbioru przyłącza zrealizowanego zgodnie z wydanymi warunkami.

Nowe przepisy określą też terminy na wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. Dla domów jednorodzinnych będzie to 14 dni, dla innych budynków – 30 dni. Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne nie będzie mogło odmówić odbioru przyłącza zrealizowanego zgodnie z wydanymi warunkami.źródło: ShutterStock

Koniec z wielomiesięcznym oczekiwaniem na przyłączenie do sieci elektroenergetycznych, gazowych, ciepłowniczych, wodno-kanalizacyjnych. Nowe przepisy ściślej określą terminy wydawania warunków przyłączy i wprowadzą ostrzejsze kary finansowe za ich przekraczanie.

Każdy inwestor budowlany wie, że oczekiwanie na wydanie warunków przyłączenia mediów ciągnie się miesiącami. Co więcej, istnieje rozbieżność między terminami wynikającymi z ustawy – Prawo energetyczne (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 755 ze zm.) a tymi określonymi w rozporządzeniu ministra gospodarki w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego (Dz.U. z 2007 r. nr 93, poz. 623).

Teraz ma się to zmienić. Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy – Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1202 ze zm.) terminy wydania warunków przyłączenia energii elektrycznej będą wynikały ze wskazanego rozporządzenia i wyniosą od 14 dni (dla domu jednorodzinnego) do maksymalnie 90 dni.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie