statystyki

Zmiany w przepisach o przyłączach. Szybciej podłączymy media do budynków

autor: Sławomir Wikariak16.04.2019, 07:00; Aktualizacja: 16.04.2019, 07:55
Nowe przepisy określą też terminy na wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. Dla domów jednorodzinnych będzie to 14 dni, dla innych budynków – 30 dni. Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne nie będzie mogło odmówić odbioru przyłącza zrealizowanego zgodnie z wydanymi warunkami.

Nowe przepisy określą też terminy na wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. Dla domów jednorodzinnych będzie to 14 dni, dla innych budynków – 30 dni. Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne nie będzie mogło odmówić odbioru przyłącza zrealizowanego zgodnie z wydanymi warunkami.źródło: ShutterStock

Koniec z wielomiesięcznym oczekiwaniem na przyłączenie do sieci elektroenergetycznych, gazowych, ciepłowniczych, wodno-kanalizacyjnych. Nowe przepisy ściślej określą terminy wydawania warunków przyłączy i wprowadzą ostrzejsze kary finansowe za ich przekraczanie.

Każdy inwestor budowlany wie, że oczekiwanie na wydanie warunków przyłączenia mediów ciągnie się miesiącami. Co więcej, istnieje rozbieżność między terminami wynikającymi z ustawy – Prawo energetyczne (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 755 ze zm.) a tymi określonymi w rozporządzeniu ministra gospodarki w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego (Dz.U. z 2007 r. nr 93, poz. 623).

Teraz ma się to zmienić. Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy – Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1202 ze zm.) terminy wydania warunków przyłączenia energii elektrycznej będą wynikały ze wskazanego rozporządzenia i wyniosą od 14 dni (dla domu jednorodzinnego) do maksymalnie 90 dni.


Pozostało jeszcze 50% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie