Rząd przyjął projekt, który ma zwiększyć zasób gruntów do ewentualnego wykorzystania przez Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN), czyli państwowy bank ziemi przeznaczonej pod inwestycje programu „Mieszkanie+”.
Projekt zmian w ustawie z 20 lipca 2017 r. o Krajowym Zasobie Nieruchomości (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2363) ma usprawnić mechanizm pozyskiwania gruntów. Jednoosobowe spółki Skarbu Państwa mają otrzymywać za nie wynagrodzenie odpowiadające cenie rynkowej. Nieruchomości będą ocenianie przez rzeczoznawcę majątkowego. Spółki te będą musiały przekazywać KZN wykaz swoich zasobów. W przypadku złożenia przez prezesa KZN wniosku o przekazanie nieruchomości na potrzeby programu „Mieszkanie+” niezbędna będzie opinia ministra nadzorującego państwową firmę.
Z wykazu KZN znikną grunty zarządzane przez Lasy Państwowe i inne nieruchomości, które nie mogą być wykorzystane na cele budownictwa mieszkaniowego, czyli zajęte przez pas drogowy lub pokryte wodami.KZN będzie uprawniony m.in. do organizowania przetargów na sprzedaż nieruchomości i na jej oddanie w użytkowanie wieczyste. Na nabycie gruntu z wolnej ręki będą mogły liczyć m.in. samorządy.
Krajowy Zasób Nieruchomości będzie mógł tworzyć spółki celowe nie tylko z samorządami i ich związkami – warunkiem będzie jednak kontrolowanie podmiotów bezpośrednio lub pośrednio przez Skarb Państwa lub państwowe osoby prawne.
Projekt znosi sztywne ceny za wynajem mieszkań budowanych na gruntach KNZ. Początkowo zakładano, że będą one ustalone z góry na poziomie niższym od rynkowych, aby stać na nie było osoby bez zdolności kredytowej. Założenia te zostały zweryfikowane przez sytuację na rynku mieszkaniowym i obawy prywatnych inwestorów, którzy argumentowali, że limitowanie czynszów zwiększa ryzyko inwestycji.
Osoby spełniające kryteria dochodowe będą jednak mogły ubiegać się o dofinansowanie w pierwszych latach najmu. Kryteria naboru najemców będzie ustalała gmina. Także samorząd będzie wybierał inwestora i wypłacał dopłaty.
Etap legislacyjny
Projekt ustawy przyjęty przez rząd