statystyki

Ziemia pod Mieszkanie+ od spółek Skarbu Państwa

autor: Katarzyna Nocuń27.03.2019, 07:01; Aktualizacja: 27.03.2019, 07:39
Osoby spełniające kryteria dochodowe będą jednak mogły ubiegać się o dofinansowanie w pierwszych latach najmu. Kryteria naboru najemców będzie ustalała gmina. Także samorząd będzie wybierał inwestora i wypłacał dopłaty.

Osoby spełniające kryteria dochodowe będą jednak mogły ubiegać się o dofinansowanie w pierwszych latach najmu. Kryteria naboru najemców będzie ustalała gmina. Także samorząd będzie wybierał inwestora i wypłacał dopłaty.źródło: ShutterStock

Rząd przyjął projekt, który ma zwiększyć zasób gruntów do ewentualnego wykorzystania przez Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN), czyli państwowy bank ziemi przeznaczonej pod inwestycje programu „Mieszkanie+”.

Projekt zmian w ustawie z 20 lipca 2017 r. o Krajowym Zasobie Nieruchomości (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2363) ma usprawnić mechanizm pozyskiwania gruntów. Jednoosobowe spółki Skarbu Państwa mają otrzymywać za nie wynagrodzenie odpowiadające cenie rynkowej. Nieruchomości będą ocenianie przez rzeczoznawcę majątkowego. Spółki te będą musiały przekazywać KZN wykaz swoich zasobów. W przypadku złożenia przez prezesa KZN wniosku o przekazanie nieruchomości na potrzeby programu „Mieszkanie+” niezbędna będzie opinia ministra nadzorującego państwową firmę.

Z wykazu KZN znikną grunty zarządzane przez Lasy Państwowe i inne nieruchomości, które nie mogą być wykorzystane na cele budownictwa mieszkaniowego, czyli zajęte przez pas drogowy lub pokryte wodami. KZN będzie uprawniony m.in. do organizowania przetargów na sprzedaż nieruchomości i na jej oddanie w użytkowanie wieczyste. Na nabycie gruntu z wolnej ręki będą mogły liczyć m.in. samorządy.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie