statystyki

Mieszkanie spółdzielcze: Po eksmisji nie da się przywrócić prawa do lokalu

autor: Michał Culepa16.01.2019, 19:00
Mimo prośby o ustalenie sposobu spłaty zadłużenia, spółdzielnia utrzymała w mocy uchwałę rady nadzorczej o pozbawieniu kobiety własnościowego prawa do lokalu i wykluczeniu jej z grona członków SM „B.”

Mimo prośby o ustalenie sposobu spłaty zadłużenia, spółdzielnia utrzymała w mocy uchwałę rady nadzorczej o pozbawieniu kobiety własnościowego prawa do lokalu i wykluczeniu jej z grona członków SM „B.”źródło: ShutterStock

Ten, wobec kogo orzeczono eksmisję z mieszkania spółdzielczego, nie ma interesu prawnego w ustaleniu, że jego prawo własnościowe do lokalu nadal istnieje – orzekł Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła unieważnienia kilku uchwał zebrania przedstawicieli członków jednej z warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „B”. Skarżąca te uchwały Maria Z. była członkiem SM „B.” i posiadaczką własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w jednym z budynków należących do tej spółdzielni. Jednak uchwałą rady nadzorczej SM „B.” została pozbawiona prawa do swojego lokalu, ze względu na nieopłacanie czynszu przez około rok. Mieszkanie było wówczas zadłużone na kwotę niewiele ponad 4100 zł.

Mimo prośby o ustalenie sposobu spłaty zadłużenia, spółdzielnia utrzymała w mocy uchwałę rady nadzorczej o pozbawieniu kobiety własnościowego prawa do lokalu i wykluczeniu jej z grona członków SM „B.”. Następnie skierowała do sądu powództwo windykacyjne. Mimo że spółdzielnia uzyskała wyrok eksmisyjny, Maria Z. nadal zajmowała sporne mieszkanie. Ponieważ przez kilka lat nie opłacała czynszu, zadłużenie narastało i osiągnęło kwotę przekraczającą 57 tys. zł.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie