statystyki

Działalność na nieuregulowanym gruncie: Spółdzielniom mieszkaniowym grozi finansowy dramat

autor: Patryk Słowik14.08.2018, 07:48; Aktualizacja: 14.08.2018, 08:07
Sprawa dotyczyła spółdzielni mieszkaniowej na warszawskim Bródnie

Sprawa dotyczyła spółdzielni mieszkaniowej na warszawskim Bródnieźródło: ShutterStock

Jedna z najważniejszych spraw dla prezesów betonowych molochów nie doczekała się rozstrzygnięcia w Sądzie Najwyższym.

 Z powodu niedoskonałego postanowienia sądu powszechnego odmówiono podjęcia uchwały. Zdecydować więc będzie musiał samodzielnie Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie. Chodzi o to, czy spółdzielnie, które prowadzą swą działalność na nieuregulowanych prawnie gruntach lub gruntach należących do gminy, mogą żądać od lokalnych włodarzy odszkodowań za niezapewnienie lokali socjalnych.

Sprawa, która zawisła przed Sądem Najwyższym, dotyczyła sporu między jedną z największych spółdzielni mieszkaniowych w Polsce – „Bródno” – a miastem stołecznym Warszawa.

Bródzieńska spółdzielnia posiada ok. 220 budynków. Około 100 z nich leży na gruntach miejskich lub z niejasną sytuacją prawną. W 1993 r. miasto i spółdzielnia zawarły porozumienie. Na jego mocy ta druga zarządza nieruchomościami w zamian za ustaloną opłatę. Można to porównać do użytkowania wieczystego, choć takim formalnie nie jest.

Tak duża spółdzielnia jak „Bródno” często chce przeprowadzić eksmisje. Sęk w tym, że zobowiązana do przydzielania lokali socjalnych gmina tychże nie zapewnia. W takiej sytuacji – zgodnie z art. 18 ust. 5 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1234) – jednostka samorządu terytorialnego powinna wypłacić właścicielowi lokalu odszkodowanie. Bródzieńska spółdzielnia więc się o nie do Warszawy każdorazowo zwraca. Ale miasto odmawia. Argument? Artykuł 18 ust. 5 ustawy mówi o właścicielu. A SM „Bródno” nim przecież nie jest.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • sa(2018-08-15 19:31) Zgłoś naruszenie 10

    Szanowni autorzy ustawy. A jak wydzielicie po fundamentach prawie bez infrastruktury współistniejącej ,dróg dojazdowych placów manewrowych w tym ppożarowych, parkingów, pompowni,usług itp (jak było poprzednio) ,to dopiero będzie problem i też wymaga to od razu poprawki. Ponadto nie mamy symulacji na przykładzie SM np. 24 ha, jak będą np. w W-wie kształtowały się wszystkie opłaty podatkowe (jakie i ile ?) w tym przekształcenie!. Czekamy .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie