statystyki

Jak deweloperów wysadzono z ziemi

autor: Małgorzata Kwiatkowska08.06.2017, 07:49; Aktualizacja: 08.06.2017, 08:10
Niższa podaż ziemi może doprowadzić do podwyżek cen mieszkań

Niższa podaż ziemi może doprowadzić do podwyżek cen mieszkańźródło: ShutterStock

Najpierw rząd utrudnił im dostęp do gruntów rolnych, a teraz – przez program „Mieszkanie plus” – mniej jest działek od państwowych spółek.

Drogo, coraz drożej – tak krótko i zwięźle giełdowi deweloperzy odpowiadają zwykle na pytania o sytuację na rynku gruntów. – Ceny mocno idą w górę. Najgorzej jest w przypadku mniejszych działek, których ceny wywoławcze zaczynają się w okolicy 10 mln zł. Po licytacji rosną nawet dwukrotnie – mówi członek zarządu jednej z największych krajowych spółek.

Emil Domeracki z agencji Colliers International potwierdza, że niezależnie od dzielnicy w największych miastach dobre grunty potrafią osiągać ceny o ok. 20–30 proc. większe od wyjściowych. – W ubiegłym roku tak dużych skoków nie było – dodaje.

Zakupy i ceny nakręcają przede wszystkim duża sprzedaż mieszkań i konieczność uzupełniania przez firmy własnych zasobów ziemi. Do tego w połowie ubiegłego roku weszły w życie ograniczenia w handlu gruntami rolnymi. To odcięło inwestorów od użytków rolnych w granicach miast (jeśli nie są objęte planami zagospodarowania umożliwiającymi zmianę ich przeznaczenia). Mowa o 66 tys. ha ziemi rolnej. – Bardzo trudna sytuacja jest na przykład w Krakowie, gdzie takich planów nie ma – wskazuje Rafał Jarodzki, wiceprezes dewelopera Archicom.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • KA(2017-06-09 13:18) Zgłoś naruszenie 23

    No i ceny mieszkań nieuchronnie pójdą w górę bo developer to nie siostra miłosierdzia tylko przedsiębiorca, co wcześniej włożył musi odzyskać.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie