Wprowadzenie realnej możliwości budowy domów jednorodzinnych wyłącznie na podstawie zgłoszenia budowy domu, a nie pozwolenia na budowę - to główne założenie projektu nowelizacji Prawa budowlanego, który przygotował klub Kukiz'15.

Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15) wyjaśnił w poniedziałek na konferencji prasowej w Sejmie, że chodzi o to, aby został zniesiony obowiązek urzędowego pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego, także wtedy, gdy obszar oddziaływania domu, wykracza poza grunt, na którym obiekt jest budowany - o ile zgodę wyrazi właściciel, lub użytkownik wieczysty działki, lub działek, na które będzie rozciągał się obszar oddziaływania obiektu.

Według Kukiz'15, praktycznym efektem proponowanej zmiany jest skrócenie terminu na uzyskanie formalnej zgody na budowę domu jednorodzinnego z 65 dni do 21 dni.

Tyszka przekonywał, że możliwość budowy domów jednorodzinnych na podstawie zgłoszenia, a nie pozwolenia na budowę, obecnie jest tylko teoretyczna. "Ustawodawca tak sformułował przepisy, że możliwość budowy domu jednorodzinnego na podstawie zgłoszenia jest praktycznie bardzo ograniczona. My chcemy faktycznie zastąpić pozwolenia na budowę, zgłoszeniem" - podkreślił.

Reklama

"Nie chcemy, żeby to urzędnik decydował, tylko, żeby ludzie się w tej sprawie porozumiewali" - powiedział Tyszka.

Inicjatywa ustawodawcza Kukiz’15, to kolejna propozycja ogłoszona w ramach akcji "Poniedziałek Wolności", polegającej na cotygodniowym przedstawianiu projektów ustaw, które mają poszerzyć sferę wolności obywateli lub ograniczać biurokrację.

Kukiz'15 zgłosił już m.in. projekty dotyczące: likwidacji gabinetów politycznych w samorządach, Polskiej Organizacji Turystycznej, wprowadzenia najprostszej deklaracji VAT w Europie, obniżenia VAT na e-booki, e-prasę i ubranka dziecięce, a także zniesienia akcyzy na samochody osobowe oraz uchwalenia obowiązku upubliczniania rejestrów umów cywilnoprawnych przez wszystkie jednostki sektora finansów publicznych.