Wyższe uczelnie modernizują programy nauczania, organizują staże dla studentów i doktorantów oraz współpracują z przedsiębiorcami. Przy wprowadzaniu zmian korzystają z Funduszy Europejskich.
.
1 Większość polskich uczelni realizuje projekty, dzięki którym młodzi ludzie już podczas studiów zdobywają umiejętności i doświadczenie oczekiwane przez późniejszych pracodawców. Szkoły wyższe podejmują współpracę z przedsiębiorcami, organizacjami pozarządowymi czy instytucjami publicznymi. Wspólnie opracowują programy kształcenia, dostosowane do realnych potrzeb rynku pracy. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, uruchamiają nawet zupełnie nowe kierunki studiów.
ShutterStock
2 Na Zachodzie są już efekty takiej zmiany w podejściu do pracy naukowej. W Niemczech, Francji czy Wielkiej Brytanii świeżo upieczeni absolwenci z tytułem doktora są wręcz rozchwytywani przez prywatne firmy, które są zainteresowane ich naukowo-badawczym sposobem myślenia.
ShutterStock
3 Planując studia wyższe lub doktoranckie, warto też uwzględnić możliwości, jakie daje program Erasmus+. Współfinansuje on przede wszystkim wyjazdy na studia i praktyki zawodowe. Można również skorzystać z przygotowania językowego, chociaż wybierając kierunek stypendium lub praktyki, warto znać język wybranego kraju, co najmniej na poziomie komunikatywnym.
ShutterStock
4 Umiędzynarodowienie jest szczególnie dużym wyzwaniem w odniesieniu do studiów doktoranckich. Mówi się nawet o „doktoracie europejskim”, opracowywanym we współpracy z doktorantami z innych krajów.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama