Dotacje na współpracę przedsiębiorstw z sektorem badań i rozwoju są dostępne przede wszystkim w programie krajowym Inteligentny Rozwój oraz w programach regionalnych. Ciekawe możliwości pojawiają się też w programach Europejskiej Współpracy Terytorialnej. Dowiedz się, gdzie jeszcze można uzyskać dofinansowanie.
.
1
Dla mikro, małych i średnich firm, które nie mają jeszcze doświadczenia we współpracy z jednostkami badawczo-rozwojowymi, a chciałyby skorzystać z ich wiedzy w odniesieniu do mniej skomplikowanych i stosunkowo niedrogich usług, najkorzystniejszą formą wsparcia są Bony na innowacje. To rodzaj dotacji, która pokrywa do 85 proc. kosztów kwalifikowanych projektu. Dofinansowanie z Funduszy Europejskich jest wypłacane w formie refundacji i traktowane jako pomoc de minimis.
Za udzielanie wsparcia w postaci Bonów na innowacje z Programu Inteligentny Rozwój odpowiada Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Nabór trwa do 7 lutego przyszłego roku i jest podzielony na miesięczne etapy. Ocena projektów trwa do 60 dni, liczonych od zakończenia naboru wniosków o dofinansowanie w danym etapie konkursu. W części województw identyczne wsparcie, jednak o mniejszej wartości, jest udzielane z programów regionalnych.
Media
2
Współpraca firm z naukowcami wspierana jest również w przedsięwzięciach realizowanych na skalę międzynarodową – w ramach Interreg, zwanych programami Europejskiej Współpracy Terytorialnej. W niektórych z nich mogą brać udział polscy przedsiębiorcy i partnerzy z innych europejskich krajów (np. w Interreg Europa Środkowa oraz Interreg Region Morza Bałtyckiego). Przedsiębiorcy mogą również korzystać z projektów, w których nie uczestniczą jako partnerzy.
Tego rodzaju wsparcie może niekiedy okazać się jeszcze korzystniejsze niż w popularnych programach krajowych. Na przykład pewnego rodzaju odpowiednikiem Bonu na innowację jest Baltic TRAM, dofinansowany ze środków Interreg Region Morza Bałtyckiego. Jedną z polskich instytucji, która bierze udział w tym projekcie, jest Fundacja Inicjatyw Innowacyjnych z Krakowa. Przedsiębiorcy mogą zgłaszać do niej – poprzez bardzo prosty formularz aplikacyjny – swoje zapotrzebowanie na przeprowadzenie konkretnych pomiarów lub badań, których wyniki mogą pomóc rozwinąć ich działalność.
ShutterStock
3 Przedsiębiorca może też liczyć na inne wsparcie. – Jeżeli opis zawarty w aplikacji wymaga doprecyzowania, prowadzimy z przedsiębiorcą rozmowy, uściślając wszystkie niezbędne szczegóły. Przez cały czas informujemy też o postępach w prowadzonych badaniach, a na koniec – jeżeli zajdzie taka potrzeba – wspieramy przy analizie raportu. To dodatkowe wsparcie czyni projekt idealną opcją do nawiązania przez firmę współpracy z jednostką naukową po raz pierwszy – podkreśla Piwowarczyk.
ShutterStock
4
Pierwszy nabór zgłoszeń do projektu Baltic TRAM właśnie trwa i zakończy się 31 października tego roku. Drugi zostanie uruchomiony na przełomie lat 2017 i 2018. Wnioski można składać przez stronę www.baltictram.eu w języku angielskim. Można przesyłać je też mailowo w języku polskim – wtedy fundacja tłumaczy dokumenty w zakresie potrzebnym do zlecenia badania. Należy też uzasadnić, w jakim zakresie prezentowane badania będą użyteczne w działalności gospodarczej wnioskującej firmy.
Podstawowym kryterium jest to, czy znajdzie się jednostka badawcza, która jest w stanie wykonać dane zlecenie. Jak dotąd żadna aplikacja nie spotkała się z odmową.
ShutterStock