statystyki

Pilnuj domeny, bo stracisz ją jak Tchibo

autor: Patryk Słowik02.02.2016, 10:12; Aktualizacja: 02.02.2016, 14:51
Przed kilkoma tygodniami znany producent kawy Tchibo stracił wart wg szacunków nawet ok. pół miliona złotych adres www.kawa.pl. Przeszedł on w ręce prywatnej osoby.

Przed kilkoma tygodniami znany producent kawy Tchibo stracił wart wg szacunków nawet ok. pół miliona złotych adres www.kawa.pl. Przeszedł on w ręce prywatnej osoby.źródło: ShutterStock

Atrakcyjna domena warta jest majątek. A tymczasem chwila nieuwagi – i może przejść w obce ręce. I to całkiem legalnie. Przekonuje się o tym wielu przedsiębiorców.

Przed kilkoma tygodniami znany producent kawy Tchibo stracił wart wg szacunków nawet ok. pół miliona złotych adres www.kawa.pl. Przeszedł on w ręce prywatnej osoby. Przyczyna? Dotychczasowy właściciel po prostu nie przedłużył usług. W efekcie domenę objęła osoba, która tylko na to czekała – bo wykupiła u rejestratora domen opcję polegającą na automatycznym wykupieniu abonamentu, gdy tylko prawa do domeny poprzedniego posiadacza wygasną.

Historia zna wiele podobnych przypadków. Knorr utracił adres przyprawy.pl, a BP domenę gaz.pl. Ta ostatnia jest obecnie wystawiona na sprzedaż. Można ją nabyć za nieco ponad 178 tys. zł. Przyczyną utraty domeny często jest to, że właściciele po prostu zapominają o przedłużeniu rejestracji, chociaż czasem twierdzą inaczej. Prosty, łatwy do zapamiętania adres to pokaźny majątek – a więc zamiast rezygnować z niego i odstępować za darmo, korzystniej byłoby go sprzedać.

W praktyce przedsiębiorcy, którzy stracili domeny – najczęściej przez nieuwagę - zazwyczaj mają małe szanse na wywalczenie w drodze postępowania sądowego zwrotu drogocennych adresów. Zwłaszcza jeśli istotę adresu stanowią słowa powszechnie używane, które wcale nie kojarzą się wyłącznie z tym, który wcześniej władał danym adresem. Z innej strony – zdarzają się sytuacje, kiedy właściciele odzyskują domeny. Wiele zależy od okoliczności konkretnej sprawy. Jak zatem można zawalczyć o odzyskanie domeny? Wskazujemy możliwe drogi działania oraz pokazujemy, co może zwiększyć szanse na to, by walka zakończyła się sukcesem.

Odzyskanie na drodze sądowej jest trudne

W praktyce przedsiębiorcy, którzy stracili domeny przez nieuwagę, zazwyczaj mają niewielkie szanse na wywalczenie w drodze postępowania sądowego zwrotu drogocennych adresów.


Pozostało jeszcze 91% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane