statystyki

Kredyty dla firm będą i bez wsparcia rządu

autor: Łukasz Wilkowicz17.11.2015, 07:45; Aktualizacja: 17.11.2015, 08:10
biznes, firma, urządzenia mobilne

Politycy Prawa i Sprawiedliwości chcieliby pobudzać akcję kredytową dla przedsiębiorstw – pojawił się nawet pomysł uruchomienia specjalnego programu tanich pożyczek refinansowych przez Narodowy Bank Polski.źródło: ShutterStock

Bankowcy coraz chętniej pożyczają pieniądze biznesowi. Póki jeszcze mogą.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości chcieliby pobudzać akcję kredytową dla przedsiębiorstw – pojawił się nawet pomysł uruchomienia specjalnego programu tanich pożyczek refinansowych przez Narodowy Bank Polski. Nowe dane wskazują jednak, że dynamika kredytów dla firm przyspiesza, a dodatkowo banki mocno konkurują o tego typu klientów.

Według danych opublikowanych w piątek przez Narodowy Bank Polski kredyty dla przedsiębiorstw miały w końcu października wartość 326 mld zł. To o 26,4 mld zł więcej niż rok wcześniej. Z tak dużym przyrostem firmowego portfela banków ostatni raz mieliśmy do czynienia latem 2012 r.

– Wysoki poziom depozytów firm oraz rosnące zainteresowanie kredytem ze strony przedsiębiorstw pozwalają z umiarkowanym optymizmem patrzeć na perspektywy wzrostu inwestycji prywatnych w najbliższych kwartałach – podsumowuje Adam Antoniak, ekonomista Banku Pekao.

Wzrost popytu na kredyty widać przede wszystkim ze strony dużych przedsiębiorstw. Tu jeszcze wiosną wartość zadłużenia zwiększała się w tempie 4–5 proc. w skali roku. We wrześniu dynamika przekraczała już 12 proc., w głównej mierze za sprawą kredytów obrotowych. W sektorze małych i średnich firm tempo przyrostu ogólnej kwoty kredytów w ostatnich miesiącach nieco spowolniło, ale nie dotyczy to najważniejszej z punktu widzenia potencjału gospodarki kategorii – kredytów inwestycyjnych. W kolejnych miesiącach I kw. te kredyty rosły średnio o blisko 5 proc. w skali roku, w III kw. o 8,3 proc.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane