Banki konkurują nieustannie o klienta indywidualnego, oferując nowe konta, programy lojalnościowe, lepsze warunki na lokatach. Ostatnio jednak przypomniano sobie także o małych i średnich przedsiębiorstwach i w wielu bankach uatrakcyjniono ofertę także dla nich.

Po licznych kuszących ofertach dla klientów indywidualnych, nie tylko kont, banki udowadniają, że nie zapomniały także o tych, którzy prowadzą własną działalność. Wszystko to po to, by przekonać, że rachunek firmowy najlepiej prowadzić w tym właśnie banku, a nie u konkurencji.

Przedsiębiorco, zwiększ swój zysk
Pierwszą zmianą, na którą warto zwrócić uwagę jest oferta Idea Banku. Jeśli otworzymy u nich konto „Firma to Zysk” możemy liczyć na ponadstandardowe traktowanie. Po pierwsze nasze konto firmowe będzie wysoko oprocentowane – przez pierwszy rok 5%, a w kolejnych latach oprocentowanie będzie zależeć od stopy rynkowej WIBOR. Ale to nie wszystko. Każdy przedsiębiorca może otrzymać premię w postaci dodatkowego oprocentowania na rachunku za odpowiednio wysokie wpływy.
Sposób, oraz zasady, naliczania dodatkowych procentów prezentuje poniższa tabela:

Sposób podwyższania oprocentowania w IDEA Banku
5% + 0,25 pp Wpływ na Rachunek: 10 001 PLN – 20 000,00 PLN
5% + 0,50 pp Wpływ na Rachunek: 20 001 PLN – 40 000,00 PLN
5% + 0,75 pp Wpływ na Rachunek: 40 001 PLN – 50 000,00 PLN
5% + 1,00 pp Wpływ na Rachunek: 50 001 PLN i wyższy
Podwyższenia oprocentowania Bank dokonywać będzie od miesiąca następującego po miesiącu, w którym aktywowany został Rachunek. Bank będzie dokonywał analizy Wpływu na Rachunek i zmieniał na jego podstawie wysokość oprocentowania w okresach miesięcznych, po zakończeniu każdego miesiąca kalendarzowego.

Konto firmowe też może być darmowe. Wybierz najlepszą ofertę dla siebie

Po roku, zamiast gwarantowanych 5% otrzymamy oprocentowanie oparte o wskaźnik WIBOR – w chwili obecnej wynosi on między 4,89 a 5,14 – w zależności od okresu. Jak widać jest to podobny poziom jak w pierwszym roku. W kolejnych latach sposób naliczania dodatkowego oprocentowania nie zmienia się! Bank gwarantuje, że tak ustalane oprocentowanie obowiązuje bezterminowo.

Idea Bank oferuje nawet do 6% na koncie firmowym – to znacznie więcej niż na firmowych lokatach. W dodatku możemy w dowolnej chwili wypłacać zgromadzone środki bez żadnych opłat i ograniczeń.

Ale to nie wszystko. Kolejnym plusem tego rachunku, który powinien przyciągnąć klientów, jest program lojalnościowy typu cashback. Za każdą transakcję dokonaną za pomocą karty debetowej wydanej do konta dostaniemy 1% zwrotu. Wydając 1000 zł dostaniemy 10 zł z powrotem. Może się wydawać, że 1% to niewiele, ale warto zwrócić uwagę, że nie ma żadnych ograniczeń, co do towarów, jakie kupujemy, ani u kogo (co jest częstą zmorą programów cashback).

Co jeszcze warto wiedzieć? W przypadku tego rachunku są dwa niewielkie warunki, po których spełnieniu nie poniesiemy żadnych opłat. Po pierwsze: opłata za konto – wynosi 4,99 zł, ale jeśli na rachunek wpłynie minimum 1000 zł nie zostanie pobrana. Po drugie: opłata za kartę debetową, to również 4,99 zł i również nie zostanie pobrana, jeśli wydamy za jej pomocą, co najmniej 500 zł miesięcznie. Jak na rachunek firmowy nie są to wygórowane wymagania. Oferta godna polecenia.

Niemiecki sposób na firmę
Do walki o nowego klienta firmowego przystąpił również Deutsche Bank PBC. Dotychczasowa oferta niczym szczególnym się nie wyróżniała, teraz postanowiono to zmienić.

Od blisko 3 lat Deutsche Bank przekonuje do siebie klientów indywidualnych internetowym rachunkiem dbNET. Rachunek całkowicie darmowy po wykonaniu jednej operacji za pomocą karty debetowej, doczekał się swojego odpowiednika w ofercie dla firm - dbNET Biznes. Rachunek w założeniach kompleksowy dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Dodatkowo, wprowadzono rachunek db Firma Plus – dla firm większych z pełną księgowością.

Konto dbNET Biznes możemy założyć online, tak jak jego odpowiednik dla klientów indywidualnych. Warunki korzystania z niego są proste i jasne. Darmowe są: prowadzenie rachunku, przelewy internetowe, pierwszy przelew zagraniczny typu SEPA (kolejne kosztują już 5 zł). Co więcej bank nie pobiera żadnych opłat za wypłaty i wpłaty gotówki w oddziałach – chociaż zlecenie przelewu w oddziale kosztuje już 5 zł. Darmowe wpłaty i wypłaty wciąż należą do rzadkości.
Podobnie jak w przypadku konta dbNET w cenniku wymieniona jest opłata za kartę debetową, ale nie zostanie ona pobrana, jeśli zapłacimy nią raz w miesiącu.
To nie koniec zalet nowego rachunku od Deutsche Banku. W ramach nowego konta dostaniemy m.in.:

• Darmowe konto oszczędnościowe db Oszczędna Firma – z oprocentowaniem 5% w skali roku
• Bezpłatne szerokie ubezpieczenie assistance (serwis Concierge; infolinie: prawną, kadrową, medyczną; pomoc w przypadku awarii komputera i sprzętu biurowego, także oprogramowania; 5 bezpłatnych napraw bądź wymian sprzętu przez odpowiednich fachowców w ciągu roku)
• Przez pierwsze 6 miesięcy bezpłatny „Pakiet przedsiębiorczy” (potem mają obowiązywać preferencyjne stawki dla posiadaczy rachunku). W jego skład wchodzą: darmowa księgowość online, rabaty na przeloty samolotami, rabaty/darmowa wysyłka paczek za pomocą serwisu paczkomaty.pl oraz darmowe założenie sklepu na Facebooku. Klient sam decyduje, z których elementów chce korzystać, co więcej do końca roku ma dojść 6 nowych dodatkowych usług.

A co u innych?
Duże zmiany zaszły głównie w Deutsche Banku i w Idea Banku. Jednak inne banki także działają. Jakiś czas temu Alior Bank roku udostępnił bezprowizyjną obsługę kasową dla firm rozliczających się z urzędem skarbowym na uproszczonych zasadach. Zarówno dla nowych jak i starych klientów. Dodatkowo bank nie pobiera opłat z wypłaty i wpłaty w oddziałach, wypłaty z bankomatów, wykonywanie wpłat za pomocą wrzutni oraz przelewy – nawet zagraniczne (poza ekspresowymi).

Bank BPH ostatnio także odświeżył swoją ofertę kont firmowych. Wprawdzie nie doszło do tak dużych zmian jak w przypadku Deutsche Banku, ale ujednolicono ofertę kont wprowadzając pakiety. Każdy z nich dostosowany jest do różnych odbiorców. Na przykład pakiet dla klientów posiadających jednoosobową działalność („Biznes Symetria Direct”) to brak opłat za prowadzenie rachunku, 0 zł za przelewy internetowe do ZUS i US, 1 zł za pozostałe przelewy krajowe i niestety 15 zł za kartę debetową miesięcznie.

Wybierz konto z darmowymi przelewami do ZUS i Urzędu Skarbowego

Jeśli myślimy o zmianie konta firmowego, albo założeniu nowego wraz z rozpoczęciem działalności, to warto przyjrzeć się dokładniej wyżej wspomnianym ofertom. Możemy nie tylko zaoszczędzić na opłatach, ale też zyskać z powodu zwrotu części wydatków czy dodatkowych odsetek.