Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na rozliczanie podatku od towarów usług są zobowiązani są do wystawiania faktur VAT, prowadzenia rejestry zakupu i sprzedaży VAT oraz składania deklaracji miesięcznych VAT-7 lub kwartalnych VAT-7D lub VAT-7K.

Zgłoszenia rejestracyjnego dokonują podatnicy, którzy:

• utracili zwolnienie po przekroczeniu limitu sprzedaży

• zrezygnowali ze zwolnienia

• nie mieli prawa do zwolnienia

Zwalnia się od VAT podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150 tys. zł.

Podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty 150 tys. zł.

Podmioty, zwolnione od podatku do limitu sprzedaży (zwolnienie podmiotowe) lub wykonujące wyłącznie czynności zwolnione od podatku (zwolnienie przedmiotowe), mogą złożyć zgłoszenie rejestracyjne. W tym przypadku naczelnik rejestruje podatnika jako podatnika VAT zwolnionego. Jeżeli podmioty te, rozpoczną dokonywanie sprzedaży opodatkowanej, utracą zwolnienie od podatku lub zrezygnują z tego zwolnienia, obowiązane są do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego. W przypadku podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT zwolnieni należy zaktualizować to zgłoszenia.

Podmioty, które zrezygnowały ze zwolnienia lub którym zwolnienie nie przysługuje są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności opodatkowanej złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne na formularzu VAT-R.
Naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie jako podatnika VAT czynnego.

Podstawa prawna

Art. 10 ust. 1-5 i ust. 11, art. 109 ust. 1-3, art. 113 ust. 1-5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054.).