statystyki

Posłowie i senatorowie frontem do biznesu: Chcą ułatwić rozliczanie VAT i zredukować obowiązki wobec GUS

autor: Marek Chądzyński21.06.2018, 07:29; Aktualizacja: 21.06.2018, 07:38
podatki, firma, przedsiębiorca

Podobna do PZP instytucja, czyli sejmowa komisja „Przyjazne Państwo”, stała się polem działania Janusza Palikota.źródło: ShutterStock

Parlamentarny Zespół Przedsiębiorczości chce ułatwić życie firmom. Myśli o ułatwieniach w rozliczaniu VAT i redukcji obowiązków informacyjnych wobec GUS. MF nie mówi „nie”.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Zespół zbierze się na pierwszym roboczym posiedzeniu w piątek i ma dyskutować o czterech konkretnych pomysłach. – Główną ideą będzie wprowadzenie zmian, które ułatwią funkcjonowanie przedsiębiorcom – zapowiada senator PiS Grzegorz Czelej.

Jeden z pomysłów to wydłużenie okresu, w jakim można odliczać VAT naliczony w fakturach kosztowych, za zakupy związane z działalnością firmy od VAT należnego z tytułu przychodów. Dziś można to zrobić w ciągu 90 dni. Pomysłodawcy chcą, by było to 180 dni. Po co? To gest w stronę małych przedsiębiorców prowadzących księgowość na własną rękę, tych, którym w nawale pracy zdarza się nie zmieścić w terminie z powodu przeoczenia jakiejś faktury. W takich przypadkach dziś, żeby rozliczyć VAT, muszą dokonywać korekt złożonych już deklaracji.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane